Kāpēc suņi laiza cilvēkus

Kāpēc suņi laiza cilvēkus


Suņi ir mūsu uzticamākie draugi, un tomēr viņu uzvedība var radīt ne mazums jautājumu. Šoreiz pētīsim, kāpēc suņi mēdz laizīt cilvēkus, un mēģināsim noskaidrot, ko šī uzvedība nozīmē.

Ko ar laizīšanu var censties pavēstīt suns

Suņi ir sociāli dzīvnieki, un tie labprāt atrodas citu suņu vai cilvēku sabiedrībā. Savukārt laizīšana ir viens no to komunikācijas veidiem, kuru suņi izmanto diezgan dažādu mērķu dēļ.

Jūtu izrādīšana

Suņu dzīves sākumā to māte ar laizīšanas palīdzību ne tikai apmāca kucēnu dažādās pamata prasmēs, bet arī izrāda rūpes un mīlestību. Attiecīgi arī paši kucēni jau no mazotnes mācās izrādīt savas jūtas ar laizīšanas palīdzību. Paaugoties suns pārņem šādu komunikācijas veidu arī attiecībās ar saimnieku. Laizot saimnieka rokas vai seju, suns var izrādīt savu pieķeršanos vai pateicību par barību un dzīves apstākļiem.

Vēlēšanās iepazīties

Droši vien būsiet ievērojuši, ka satiekoties ar citiem suņiem, tie sāk viens otru apostīt un pat aplaiza viens otra purniņu. Tā tas ir tādēļ, ka suņi iegūst informāciju no smaržām un garšas. Tas attiecas ne tikai uz sugas brāļiem, bet arī uz cilvēkiem. Satiekot jaunu cilvēku, suns to aposta un aplaiza, lai iegūtu par to nedaudz informācijas. Savukārt atkal satiekoties suns vēlas noskaidrot, kur cilvēks ir bijis un ko tas ir darījis.

Vēlēšanās paēst

Tāpat suns var nolaizīt roku vai seju tikai tādēļ, ka tā smaržo pēc ēdiena. Visbiežāk tas notiek pēc ēšanas. Biežāk tas var notikt ar bērniem, jo tie ir neuzmanīgāki un vairāk nosmērējas ar ēdienu.
Tiesa, ne vienmēr suni interesē tieši ēdiens un suņus var interesēt arī cilvēku sviedru sāļā garša. Tādēļ nereti suņi laiza cilvēkus karstā laikā, kad tie intensīvāk svīst. Bez sviedriem suņu interesi var izraisīt arī cilvēka ausu sēra smarža un ja suns cenšas ar mēli tikt pie jūsu ausīm, visticamāk pie vainas ir tieši tas.

Rotaļāšanās

Aktīva sejas, roku vai citu ķermeņu daļu laizīšana reizēm rada kutinošu sajūtu, un cilvēks var sākt smieties. Sunim tas ir laba garastāvokļa signāls un tam var rasties iespaids, ka, laizot saimnieku, tas ir laimīgs gluži tāpat, kad viņš spēlējas ar suni. Suns to atceras un cenšas biežāk atkārtot.

Uzmanības pievēršana

Suņi neprot runāt un tiem nākas pievērst uzmanību ar riešanu, pieskaršanos un aplaizīšanu.
Piemēram, ja suns laiza saimnieku, kad tas atgriežas no darba, tas cenšas pateikt, ka tam bez bija vientuļi un garlaicīgi un ka saimniekam tas būtu jālabo. To nav tik grūti labot un var pietikt, ja jūs ar suni paspēlēsieties, parunāsieties vai vismaz paglaudīsiet.

Stresa noņemšana

Cilvēka laizīšana ne vienmēr ir pozitīvs signāls, un reizēm tā var liecināt par to, ka suns ir nobijies un ka tam ir nepieciešamas atbalsts un aizsardzība. Par suņa bailēm liecina arī tādas pazīmes kā, kājstarpē iespiesta aste, pie galvas piespiestas ausis, smilkstēšana un paplašinātas zīlītes. Ja novērojat šādas pazīmes, piemēram, negaisa vai salūta laikā cenšaties suni nomierināt: paglaudiet, samīļojiet, parunājaties un mēģiniet paspēlēties.

Slimība vai slikta pašsajūta

Pastiprināti laizīt sevi un saimnieku sunim var likt slikta pašsajūta, trauma vai slimība. Ja ievērojat, ka jūsu mīlulis sāk biežāk šādi uzvesties, ir vērts to aizvest pie veterinārārsta un pārbaudīt tā veselību.

Vai ir droši ļaut sunim sevi laizīt

Labāk neļaut sevi laizīt, ja uz ādas ir skrāpējumi, brūces vai citi bojājumi. Uzskats, ka suņa laizīšana var sekmēt ātrāku brūču sadzīšanu neatbilst patiesībai. Efekts var būt tieši pretējs, jo suņa siekalās var būt baktērijas, kas pašam dzīvniekam nekaitē, bet cilvēkam var radīt nopietnas veselības problēmas. Paaugstināta riska zonā atrodas cilvēki ar novājinātu imunitāti, tomēr arī cilvēki ar normālu imunitāti nav pilnībā pasargāti.
Inficēšanās simptomi var neparādīties uzreiz. Reizēm tas notiek diennakts laikā, reizēm var paiet pat 2 nedēļas, bet vidēji tas notiek 3 – 5 dienu laikā.
Meklējiet medicīnisku palīdzību, ja pēc suņa aplaizīšanas parādās paaugstināta temperatūra, caureja, vemšana, galvassāpes vai sāpes vēderā. Tāpat pievērsiet uzmanību aplaizītajai vietai, ja uz tās parādās pietūkums, čūlas vai citi nepatīkami simptomi, tas ir iemesls sākt uztraukties.
Ja jūsu ādai nav bojājumu un jums patīk, kad suns jūs laiza, to var pieļaut. Tomēr pēc šādiem kontaktiem ir ļoti ieteicams nomazgāties ar ūdeni un ziepēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

14 + 20 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.