Kad sēt ziedkāpostus un kā kopt stādiņus

Kad sēt ziedkāpostus un kā kopt stādiņus

Ziedkāpostu audzēšana ir aizraujošs process, kurš prasa uzmanību un zināmu noteikumu ievērošanu. Lai veiksmīgi audzētu šos dārzeņus, ir svarīgi pareizi sagatavot augsni, izvēlēties pareizo sēšanas laiku un sekot temperatūrām. Šajā rakstā stāstīsim kā sēt un audzēt ziedkāpostu stādus, lai nodrošinātu labu pamatu ražai.

Kad sēt ziedkāpostus

Ziedkāpostus var sēt ne tikai pavasarī, bet arī vasaras pirmajā pusē. Vasarā ziedkāpostus sēj, lai iegūtu vēl vienu ražu rudenī.
Pavasarī ziedkāpostus parasti sēj no marta vidus līdz aprīļa vidum.
Parasti ziedkāposti uzdīgs nedēļas laikā, un aptuveni 45 dienas pēc uzdīgšanas stādi būs gatavi pārstādīšanai. Ziedkāpostus var stādīt dārzā, kad gaisa temperatūra ir stabili pozitīva un vairs nav gaidāma nopietna aukstuma atgriešanās. Šī informācija ir jāņem vērā, ja vēlaties iesēt ziedkāpostus pēc iespējas agrāk.
Rudens ražai ziedkāpostus visbiežāk sēj no jūnija vidus līdz jūlija sākumam. Šim mērķim vislabāk izvēlēties agras vai vidēji agras šķirnes, lai raža būtu gatava līdz oktobrim.

Kā izvēlēties ziedkāpostu sēklas

Visbiežāk ziedkāpostu galviņas ir baltas, bet ir sastopamas arī gaiši zaļu, krēmkrāsas, dzeltenu, violetu, zaļu un pat oranžu ziedkāpostu šķirnes.
Puķkāposti atšķiras arī pēc nogatavošanās laika. Agrās šķirnes nogatavojas aptuveni 50 – 100 dienās, vidējās 100 – 130 dienās, bet vēlas šķirnes 140 – 180 dienās.
Bez parastām ziedkāpostu šķirnēm pastāv arī hibrīdu šķirnes, kuras apzīmē ar marķējumu F1 līdzās šķirnes nosaukumam. Parasti šādas šķirnes ir noturīgākas pret slimībām un sliktiem laika apstākļiem.

Kā sēt ziedkāpostus

Ziedkāpostu sēšana nav sarežģīta un ar to tiks galā pat iesācējs.

Sēklu sagatavošana

Ja uz sēklu iepakojuma nav teikts, ka sēklām ir nepieciešama īpaša sagatavošana, šo soli var izlaist. Tomēr, ja vēlaties var veikt sēklu sagatavošanu pirms sēšanas. Sēklām uzlej aptuveni 50 °C karstu ūdeni, un pēc brīža to nomaina ar aukstu ūdeni. Vēl pēc 10 minūtēm ūdeni nolej, sēklas izliek uz papīra un ļauj tām nedaudz apžūt.

Stādu konteineru sagatavošana

Ziedkāpostus visērtāk sēt konteineros ar daudziem nodalījumiem vai atsevišķos 100ml trauciņos. Trauciņu dibenā noteikti ir jābūt vismaz vienai, bet labāk vairākām drenāžas atverēm. Ja tādu nav tās var izveidot arī pašrocīgi izmantojot šim mērķim īlenu vai lodāmuru.

Puķkāpostiem būs piemērota universāla dārzeņu stādiem paredzēta augsne. Augsnes skābumam nevajadzētu pārsniegt 6,5 – 7 pH. Trauciņus piepilda ar augsni un ar pulverizatoru kārtīgi samitrina.

Ziedkāpostu sēšana

Katra trauciņa vai nodalījuma centrā izveido aptuveni 1 cm dziļu bedrīti un ieliek vienu sēkliņu.
Tai pa virsu uzber plānu augsnes slānīti un nedaudz pieblietē ar rokām. Viegli samitrina augsni cenšoties neizskalot tikko iesēto sēkliņu. Kad tas ir paveikts, podiņus novieto 20 – 22 °C grādu temperatūrā.
Pirms tam trauciņus var nosegt ar pārtikas plēvi vai caurspīdīgu polietilēna maisiņu

Sagaida dīgšanu

Parasti puķkāposti sadīgst pēc 4 – 7 dienām, kaut reizēm tas var prasīt arī 10 dienas. Ir jāseko, lai augsne neizkalst un vajadzības gadījumā tā ir jāmitrina. Ja trauciņi ir nosegti ar plēvi tā katru dienu uz 20 – 30 minūtēm ir jānoņem, lai augsne pavēdinātos. Kad parādās pirmie dzinumi, plēve ir jānoņem pavisam. Pēc dzinumu parādīšanās ziedkāpostus pārvieto uz vēsāku vietu.
Lai stādi neizstīdzētu tos nākamās 5 – 7 dienas ir jātur 10 – 12 °C grādu temperatūrā. Turklāt ir nepieciešams arī labs apgaismojums. Ja ar dabīgo apgaismojumu ir par maz, ir jāsagādā mākslīgais apgaismojums ar jaudu 35 vati uz katru m². Apgaismojums ir nepieciešams 12 stundas diennaktī.

Kā kopt ziedkāpostu stādus

Ziedkāpostiem ir jāaug gaišā un salīdzinoši vēsā vietā, kuras temperatūra ir robežās no 16 līdz 20 °C grādiem. Pateicoties šādiem apstākļiem aug būs stipri un neizstīdzēs.

Laistīšana

Stādiņus nevajag ne izkaltēt, ne pārlaistīt. Laistīšana jāveic, kad augsnes virskārta ir izžuvusi 1 cm dziļumā. Izmantojiet istabas temperatūras ūdeni un ūdens strūkla jāvirza ne tieši uz auga saknēm, bet nedaudz nomaļus, lai neizskalotu auga saknes.

Mēslošana

Ja sēšanai tika izmantota pietiekoši kvalitatīva augsne, var iztikt arī bez papildus mēslošanas. Šajā gadījumā augs visu nepieciešamo saņems no augsnes.
Ja augi attīstās nevienmērīgi, lēnu aug un izskatās vārgi, tos var mēslot ar kompleksiem kāpostiem piemērotiem minerālmēsliem. Mēslošanas jāveic aptuveni 10 dienas pirms izstādīšanas laukā vai, kad augiem parādās 2 – 3 īstās lapas. Mēslojumu lieto atbilstoši instrukcijai uz iepakojuma.

Stādu rūdīšana

Aptuveni nedēļu pirms plānotās izstādīšanas laikā stādiņus var sākt radināt pie āra apstākļiem. Iznesiet stādiņus uz balkona vai aiznesiet uz siltumnīcu. Ja temperatūra naktīs nokrīt zemāk par 5°C grādiem, stādiņus labāk ienest atpakaļ telpā.

Kad ziedkāpostus var stādīt atklātā laukā

Ziedkāpostus var izstādīt laukā, kad augsnes temperatūra sasniedz vismaz 5°C grādus. Parasti tas notiek aprīļa otrajā pusē vai maija sākumā.
Ziedkāpostu pārstādīšanu nevajag pārāk ievilkt, jo esot siltumā tiem var neizveidoties galviņas. Kad augam parādās pirmās četras īstās lapas, tas ir gatavs pārstādīšanai. Ziedkāpostiem nav bīstamas īslaicīgas salnas, kuru laikā temperatūra nenokrīt zemāka par – 2 °C grādiem. Ja tomēr baidāties, ka tie varētu nosalt, vienkārši uzsedziet tiem agroplēvi.

Lasiet arī mūsu rakstu, kurā stāstam kad sēt kāpostus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

twelve − 6 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.