Kā izaudzēt lavandas podiņā

Kā izaudzēt lavandas podiņā


Lavandas ir ne tikai skaisti un aromātiski augi, bet arī praktiski un tās var audzēt gan dārzā, gan iekštelpās. Lavanda podiņā ir lielisks veids, kā baudīt tās žilbinošo aromātu un piešķirt savai telpai dabisku un relaksējošu atmosfēru. Šajā rakstā stāstīsim kā izaudzēt lavandu podiņā.

Pareiza augsnes izvēle

Lavandām patīk viegla un irdena augsne. Tām būs piemērota veikalos nopērkamā augsne kas domāta ziedu stādiem. Izvēloties augsni ir jāpievērš uzmanība tās pH līmenim – tam būtu jābūt no 6,5 līdz 8. Parasti šī informācija ir norādīta uz augsnes iepakojuma. Labākam rezultātam augsnei var pievienot sausas upes smiltis attiecībā 1:1. Šāds maisījums nodrošinās, ka augu saknēm piekļūst pietiekoši daudz skābekļa.

Izveidojiet mini siltumnīcu

Lavandu sēšanai var izmantot caurspīdīgus pārtikas konteinerus ar blīvi noslēdzamiem vāciņiem. Konteinera lielums ir jāizvēlas pēc tā, cik daudz lavandu jūs gribat iesēt. Optimāls konteinera tilpums vienai šķirnei būtu 500ml. Piepildiet tvertni ar augsni un sablīvējiet to tā, lai no malas līdz augsnei būtu pāris centimetri. Tad augsne ir jāsalaista ar verdošu ūdeni. Pārcensties gan nevajag, jo zemei ir jābūt tikai mitrai, ne jāpārvēršas dubļos.

Iesējiet lavandas

Pēc tam kad sagatavotais konteiners ir atdzisi izkārto sēklas uz vēl siltās augsnes un ar pirkstiem nedaudz iespiež augsnē. Sēklas nevajag spiest dziļi, jo pēc iespiešanas tām ir jābūt redzamām. Trauciņu nosedz ar vāciņu vai pārtikas plēvi un liek uz silta radiatora vai citā siltā vietā.

Pirmie dzinumi var parādīties jau ceturtajā dienā, tomēr izdīgšanas ātrums ir atkarīgs no sēklām un var būt arī ilgāks. Nevajag pārdzīvot ja neuzdīgst visas sēklas, jo jau viens stādiņš ir labs rezultāts.
Tiklīdz kā parādās dzinumi, ir jānoņem konteinera vāciņš un tas ir jāiznes gaismā. Vislabākais variants ir nepārtraukts 24/7 fito lampu apgaismojums, tomēr tāds ne vienmēr ir pieejams un tāpēc stādiņus var turēt arī uz palodzes.

Pareiza laistīšana

Lavandas viegli pārcieš sausumu, bet pārlieku liels mitrums tām ir postošs. Šī iemesla dēļ laistiet lavandas mēreni sekojot, lai augsne ir tikai viegli mitra. Ūdens ir jālej zem stādiņa. Kamēr dzinumi ir pavisam maziņi un trausli laistīšanai labāk izmantot šļirci.
Lai augsne mitrinātos vienmērīgāk, pirms laistīšanas var uzmanīgi pairdināt augsnes augšējo kārtu ar sērkociņu vai zobu bakstāmo. Šī procedūra arī veicinās labāku sakņu apgādi ar skābekli.

Laicīga pārstādīšana

Kad lavandu stādiņiem parādās pirmās īstās lapas, tās ir jāpārstāda atsevišķos podiņos. Podiņu tilpumam ir jābūt aptuveni 200 ml.
Podiņiem noteikti ir jābūt drenāžas atverēm. Pašā apakšā izklāj nelielu smilšu vai keramzīta slānīti, lai būtu kur notecēt liekajam šķidrumam un nepūtu auga saknes.
Augiem augot, tie ir jāpārstāda lielāka apjoma podiņos. Ja lavandām podiņš būs par mazu, tās pārstās attīstīties. Pārstādīšanu lielākā podiņā var veikt katru pavasari. Protams, jāseko, lai podiņā būtu drenāžas atveres un apakšējais drenāžas slānis no keramzīta.
Lai pārstādīšana būtu pēc iespējas saudzīgāka, izņemiet augu no vecā podiņa ar visu zemi un pārlieciet jaunajā aizpildot tukšās vietas ar jaunu augsni. Pēc pārstādīšanas augs ir jāaplaista.

Apgriešana un mēslošana

Lavandām patīk apgriešana, un no tās krūmiņš kļūs tikai kuplāks. Tiklīdz kā parādās pieci pāri lapu, var apgriezt lavandas galotnes. Tas stimulēs jaunu sānu dzinumu veidošanos.
Aptuveni pēc mēneša lavandu var pirmoreiz mēslot. Derēs jebkurš kompleksais stādu mēslojums, kuru lieto atbilstoši instrukcijai uz iepakojuma. Šo procedūru var atkārtot katru nedēļu. Jāatceras gan, ka mēslot var tikai mitru augsni, pretējā gadījumā var tikt bojātas saknes.
Pieņemot, ka lavanda tiks kopta pareizi, jau pirmajā gadā augs aktīvi dzīs lapas un kļūst par pievilcīgu krūmu. Savukārt jau otrajā gadā tas jūs priecēs ar savu aromātisko ziedēšanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

twenty − 16 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.