Kā audzēt melones Latvijā

Kā audzēt melones Latvijā

Melones ir garšīgs un atsvaidzinošs auglis, kuru ir arī diezgan viegli audzēt. Šajā rakstā izskatīsim visas galvenās meloņu audzēšanas nianses. Apspriedīsim visu svarīgāko, sākot no sēklu izvēles līdz meloņu mēslošanai un apgriešanai.

Kad stādīt melones

Melones ir siltumu mīlošs augs, un tādēļ Latvijā tās parasti vispirms sēj stādiem un vēlāk stādus pārstāda dārzā. Ja mūsu klimatā melones uzreiz tikts sētas atklātā laukā, tās var nepaspēt izaugt un nogatavoties.
Parasti melones stādiem sēj aprīļa beigās un pārstāda laukā, kad gaisa temperatūra dienā ir aptuveni 20 °C un naktīs nenolaižas zemāk par 6 °C. Tāpat ir jāpievērš uzmanība tam, lai vairāk nebūtu gaidāmas salnas. Parasti Latvijā šāds brīdis pienāk maija beigās vai jūnija sākumā.

Kā izvēlēties melones stādīšanai

Vispirms ir jāizšķiras, kādas melones jūs vēlaties audzēt.
Mēdz būt dažādu formu, krāsu un izmēru melones. Tomēr Latvijas apstākļos vispirms būtu jāorientējas uz meloņu nogatavošanās laiku. Agrās meloņu šķirnes nogatavojas pēc aptuveni 55 – 70 dienām, vidējās pēc 70 – 80 dienām, bet vēlās pēc 80 – 100 dienām. Mūsu apstākļos vislabāk orientēties uz agrajām šķirnēm, jo vidējās un vēlās šķirnes var nepaspēt nogatavoties.
Pērkot sēklas, ir jāpievērš uzmanība sēklu ražošanas datumam. Sēklām būtu jābūt 2 – 4 gadus vecām. Jaunākām sēklām var būt mazāk sieviešu kārtas ziedu, no kuriem veidojas augļi.
Apzīmējums F1 blakus meloņu šķirnes nosaukumam nozīmē, ka šī ir hibrīda šķirne. Šādas šķirnes parasti ir noturīgākas pret slimībām, kaitēkļiem un sliktiem laika apstākļiem.
Optimāls stādu vecums izstādīšanai laukā ir 25 – 30 dienas. Ja pērkot stādus nav iespējams noteikt to vecumu, mēģiniet orientēties pēc to izskata. Stādiem ir jābūt vismaz 3 īstajām lapām. Tāpat pārliecinieties, ka uz stādiem nav plankumu, kaitēkļu un puvušu vai sausu laukumu.

Kā sēt melones stādiem

Trauciņu sagatavošana

Melones slikti panes piķēšanu un tādēļ labāk nestādīt tās lielos konteineros, bet trauciņos, kuru tilpums ir aptuveni 400 ml.
Noteikti pārliecinieties, ka tajos ir vismaz viena vai labāk vairākas drenāžas atveres liekā ūdens izvadīšanai.
Trauciņus piepilda ar universālu dārzeņu stādiem paredzētu augsni. Trauciņus piepilda ar augsni atstājot aptuveni 1 cm atkāpi no augšas. Augsni viegli noblietē ar pirkstiem un izveido trīs 1,5 cm dziļas bedrītes sēklām. Jāseko, lai starp bedrītēm ir vismaz 2 cm liela atstarpe.

Sēšana

Katrā bedrītē ievieto vienu sēkliņu un tad aizber ar augsni. Iesētos trauciņus viegli mitrina ar ūdeni.
Podiņus nosedz ar plēvi vai maisiņu un izveido vairākas atveres, lai augsnei piekļūt gaiss.
Tad podiņus liek siltā vietā, kuras temperatūra ir vismaz 23 – 26 °C. Šajā fāzē apgaismojumam nav lielas nozīmes.

Dīgšana

Sēkliņas sadīgs aptuveni pēc nedēļas. Tiklīdz kā parādās pirmie dzinumi, no trauciņiem ir jānoņem plēve un tie ir jāpārvieto uz pašu saulaināko vietu. Var izmantot arī mākslīgo apgaismojumu rēķinot, lai katrs kvadrātmetrs saņemtu vismaz 36 vatu apgaismojumu. Apgaismojumam ir jādeg 12 stundas diennaktī.
Ja kādā trauciņā uzdīgst vairāk nekā viena sēkliņa, atstāj tikai visstiprāko dzinumu.

Stādiņu kopšana

Jau minējām, ka no sēklas uzdīgšanas līdz stādiņa iestādīšanai laukā ir jāpaiet aptuveni 25 – 30 dienām. Pa šo laiku stādam ir jāizveidojas 3 – 5 īstajām lapām.
Šajā laikā stādiem ir vajadzīga tikai regulāra laistīšana. Augsnei podiņos vienmēr ir jābūt mitrai. Mēslošana šajā laikā nav vajadzīga.

Kā sagatavoties meloņu stādīšanai dārzā

Melonēm būs vajadzīga vissaulainākā jūsu dārza vieta. Aptuveni nedēļu vai divas pirms meloņu pārstādīšanas izvēlētajā lauciņā uz katru kvadrātmetru iestrādā 4 – 5 kg komposta un 250 grami koku pelnu. Ja izvēlētajā vietā augsne ir smaga un blīve papildus uz 1 m² var iestrādāt 5 litrus smilšu. Tad zemi uzrok un virsmu nolīdzina ar grābekli.

Kā stādīt melones

Vispirms, protams, ir jāizrok bedrītes, kuru tilpums un dziļums ir nedaudz lielāks par podiņu tilpumu. Melones stāda aptuveni 60 cm attālumā vienu no otras.
Tad lauciņu bagātīgi aplaista ar siltu ūdeni un pagaida, kamēr ūdens pilnībā iesūcās augsnē.
Meloņu stādiņu uzmanīgi izņem no trauciņa cenšoties netraumēt auga saknes un liek bedrītē.
Visas tukšās vietas aizpilda ar augsni. Tad augu aplaista ar siltu ūdeni. Ūdens ir jālej uz auga saknes. Vienam augam pietiks ar 1 litru ūdens.

Kā kopt melones augšanas laikā

Gardākos augļus palīdzēs iegūt pareiza laistīšana, mēslošana un apgriešana.

Meloņu laistīšana

Melones vislabāk laistīt agri no rīta vai vakarā, kad augsne ir apžuvusi līdz 5 cm dziļumam. Laistīšana ir jāveic aptuveni vienu reizi nedēļā. Melones ir jālaista tikai ar siltu ūdeni un ūdens strūkla ir jāvirza uz auga sakni. Cenšaties, lai ūdens nenokļūst uz lapām un augļiem.
Sākumā uz vienu augu būs jāuzlej aptuveni 10 litri ūdens. Kad sāk aizmesties augļi, laistīšanas apjoms ir pamazām jāsamazina līdz 3 litriem ūdens uz vienu augu. Laistīšanu pilnībā pārtrauc, kad melones sāk nogatavoties.

Meloņu mēslošana

Pa visu sezonu melones ir jāmēslo 3 reizes. Katru reizi uz augu saknēm uzlej aptuveni 2 litrus mēslojuma maisījuma.

Pirmā mēslošana ir jāveic divas nedēļas pēc pārstādīšanas. Mēslojuma pagatavošanai 20 gramus amonija nitrāta izšķīdina 10 litros ūdens.

Nākamā mēslošana ir jāveic, kad melonēm parādās pumpuri. Mēslo ar tādu pašu mēslojumu kā pirmajā reizē: 20 grami amonija nitrāta uz 10 litriem ūdens.

Trešā mēslošana ir jāveic 2 – 3 nedēļas pēc otrās. Šajā gadījumā 10 litros ūdens izšķīdina 50 gramus superfosfāta, 25 gramus kālija nitrāta un 30 gramus amonija sulfāta.

Meloņu apgriešana

Kad melonēm augot, tās sāk aizņemt vairāk vietas, nekā tām ir paredzēts un aizmetās aptuveni 5 cm lieli augļi, ir pienācis laiks tās apgriezt. Tas ierobežos lakstu augšanu, un augs veltīs vairāk spēka augļu veidošanai.

No parasto šķirņu krūma pamatnes noskaita trīs sānu dzinumus, uz kuriem ir augļu aizmetņi un ar asām dārznieka šķērēm nogriež galvenā stiebra galotni. Uz katra sāna dzinuma ar augļiem atstāj ne vairāk kā 3 augļus, no pēdējā augļa noskaita 3 – 4 lapas un nogriež galotni.
Hibrīdu šķirnēm galveno dzinumu nesaīsina, jo tieši uz tā veidojas augļi. Savukārt visiem sānu dzinumiem atstāj 2 – 3 lapas un galotnes nogriež.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

3 × 2 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.