Melnie ikri jeb svarīgākais kas par tiem ir jāzina

Melnie ikri

Melnie ikri ir izsmalcinātā delikatese, kas ir ne tikai vizuāli pievilcīga, bet arī apveltīta ar īpašu un bagātīgu garšu. Šajā rakstā iepazīsimies ar melno ikru noslēpumiem un uzzināsim kādēļ tie ir tik īpaši.

Kādi melno ikru veidi mēdz būt

Melnie ikri tiek iegūti no stores dzimtas zivīm. Pastāv vairāki kritēriji, pēc kuriem melnie ikri tiek iedalīti.

Pēc izgatavošanas veida

Melnie ikri mēdz būt pasterizēti un nepasterizēti. Pirmie tiek pakļauti saudzīgai uzkarsēšanai, kas pagarina to glabāšanās laiku un saglabā ikru vērtīgās īpašības. Šādiem ikriem piemīt neitrāla, viegla garša, bet to graudiņi ir elastīgi, un viegli viens no otra atdalās.
Nepasterizēti ikri netiek termiski apstrādāti un tā vietā tiem pievieno sāli un konservantu. Nepasterizētu melno ikru glabāšanas laiks ir īsāks, to apvalks ir plānāks un maigāks, bet garša intensīvāka.

Pēc tekstūras

Kaut arī visizplatītākie ir melnie ikri ir parastie graudu, kopumā izšķir graudu, nospiestus un plēves ikrus. Graudu ikri sastāv no vienāda lieluma un krāsas graudiņiem, kuri viegli atdalās. Nospiestie ikri pēc tekstūras atgādina pastēti. Šādus ikrus izgatavo no graudu ikriem noturot tos sāls šķīdumā, presējot un dehidrējot. Šādus ikrus augstu vērtē Volgas un Kaspijas jūras piekrastes iedzīvotāji, bet citur šādus ikrus nav viegli atrast.
Savukārt plēves ikri ir viszemākās kvalitātes ikri, kas vēl nav pilnībā nobrieduši un tos nākas ēst kopā ar plēvi, kurā tie atrodas.

Pēc zivs veida

No dažādu veidu zivīm tiek iegūti atšķirīgas garšas, krāsas un izmēra ikri.
Visaugstāk tiek vērtēti belugas ikri. To izmērs var sasniegt 3,5 mm, savukārt garša ir maiga, ar riekstu notīm, bet krāsai piemīt cēls sudrabains spīdums.
Zvaigžņotās stores ikri ir mazāki, un to diametrs nepārsniedz 1,5 mm. Garša ir spilgta ar intensīvu pēcgaršu.
Kalugas ikriem piemīt zaļgans spīdums, maiga tekstūra, bet garšā ir jūtamas izteiktas sēņu un jūras notis.
Viens no interesantākajiem ir stores kaviārs. Šādu ikru krāsa un izmērs ir atkarīgs no zivs vecuma: jo vecāka zivs, jo augstāk tiek vērtēti tās ikri. Store ikriem var būt šokolādes, olīvu, sudrabaina vai bronzas nokrāsa. Savukārt to garšā ir jūtams riekstu, sēņu, saldā krējuma un jūras aromāts. Stores ikri ir neparedzami un tiek uzskatīts, ka visvairāk piekritēju ir tieši šiem ikriem.
Melnie ikri tiek iegūti arī no citām storveidīgajām zivīm, tomēr tie ir sastopami retāk.

Kā atšķirt labus melnos ikrus no sliktiem

Melnie ikri var būt ļoti dārgi un tas nozīmē, ka tos var būt izdevīgi viltot. Tādēļ lai nejauši nenopirktu kaut ko nebaudāmu ir vērts pievērst uzmanību tam ko jūs pērkat.

Izpētiet iepakojumu

Ikrus pārdod skārda vai stikla iepakojumā ar metāla vāciņu. Ikrus nevar glabāt plastmasas iepakojumā. Uz iepakojuma būtu jābūt norādītam ikru veidam, zivs veidam, derīguma termiņam un ražotājam. Ikru sastāvā drīkst būt neliels daudzums konservantu.

Pievērsiet uzmanību cenai

Cena ir būtisks rādītājs. Pat ja melnie ikri tiek pārdoti ar atlaidi, to cena vienalga būs vērā ņemama. Zema cena ir visai droša viltojuma pazīme, un pastāv iespēja, ka tiek piedāvāti krāsoti citu zivju sugu ikri.

Pievērsiet uzmanību ikriem

Apgriežot iepakojumu kājām gaisā, dabiskiem ikriem būtu jāpaliek savās vietās, kamēr viltojums ļausies gravitācijas spēkam. Tāpat viltojuma iepakojumā visticamāk būs lieks šķidrums.
Ikru struktūrai ir jābūt birstošai, krāsai viendabīgai bez tumšākiem vai gaišākiem plankumiem, bet aromātam tikko jūtamam. Ja rodas šaubas, ikrus var ielikt ūdenī un ja tas nokrāsojas melns, tā ir droša pazīme, ka ikri ir viltoti.

Kur pirkt melnos ikrus

Droši vien nevajadzētu pirkt melnos ikrus no rokām un vislabāk tos iegādāties tikai labi zināmās tirdzniecības vietās.

Kāpēc melnie ikri ir tik vērtīgi

Melno ikru sastāvs ir izcili sabalansēts un tajā ir pilns aminoskābju komplekts. Tajā skaitā glicīns, tirozīns, varš, cinks, fosfors, magnijs, kālijs, E, K, A un B grupu vitamīni. Ikri palielina dzelzs līmeni, atbalsta imunitāti un palīdz atgūties pēc slimībām un traumām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

twenty − 15 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.