Kāpēc jūras ūdens ir sāļš

Kāpēc jūras ūdens ir sāļš
Jūras un okeāni aizņem aptuveni 70% no visas mūsu planētas virsmas un aptuveni 97% no visa pasaules ūdens ir sālsūdens. Ja visu jūrās un okeānos esošo sāli varētu iegūt un vienmērīgi izklāt pa sauszemi, izveidotos vairāk nekā 166 metrus biezs sāls slānis. Uzzini kāpēc jūru un okeānu ūdens ir sāļš.

Šis sāls jūrās un okeānos nonāk no sauszemes. Kad mākoņos veidojas lietus, tas uzkrāj ogļskābo gāzi no atmosfēras, lietus ūdens kļūst nedaudz skābs un paliek spējīgs oksidēt dažādas vielas, kas ar to saskaras.
Lietus ūdens nokļūst uz zemes un plūst pa tās virsmu, izskalo klintis un akmeņus, un šādi uzkrāj sevī nelielu daudzumu sāls un citu minerālu. Tad ūdens savācās strautos un upēs. Šajā etapā ūdenī vēl ir pavisam maz minerālvielu un tas ir saldūdens.
Ūdens turpina savu ceļu pa strautiem un upēm un pamazām savācot aizvien vairāk sāļu un minerālvielu. Galu galā vis uzkrātais sāls un minerālvielas nonāk jūrās un okeānos, kur laika gaitā uzkrājas aizvien lielākos un lielākos daudzumos.
Tomēr sāls jūrās neuzkrājas tikai pateicoties upju pienesumam, bet arī jūras dzelmē notiekošajās hidrotermālās un vulkāniskās aktivitātes rezultātā. Kad zemūdens vulkānu dziļumos un plaisās esošā magma uzkarsē ūdeni tā sāk šķīdināt minerālus un sāļus no apkārtējiem zemes slāņiem. Tad ar minerāliem piesātinātais ūdens paceļas augstāk un ūdens tiek vēl vairāk piesātināts ar dažādiem sāļiem.
Visvairāk jūras ūdenī ir atrodamā sāls ir nātrija hlorīds jeb parastā vārāmā sāls. Tomēr bez šīs sāls jūru un okeānu ūdenī ir atrodami arī kalcija, magnija, kālija sāļi un daudz citu ķīmisku vielu. Ievērojama daļa no šīm vielām ir nepieciešama jūrās un okeānos mītošajām būtnēm. Tādus elementus kā cinku, dzelzi un varu no ūdens uzņem dažādi mikroorganismi. Tomēr galvenie sāls komponenti jūras iemītniekiem ir vajadzīgi daudz mazāk un tie paliek ūdenī.
Par laimi ar laiku sāls nosēžas jūras dibenā kā nogulsnes, un tādēļ jūras ūdens nepaliek tik sāļš, ka tajā vairs nespēj dzīvot dzīvas būtnes.
Jūras ūdens sāļums ir ļoti svarīgs visai uz zemes mītošajai dzīvībai. Ar minerāliem un sāļiem bagātais jūras ūdens ir nepieciešamo ķīmisko vielu avots daudzām jūrās mītošajām zivīm, ūdenszālēm un citiem jūras organismiem. Tieši ūdenszāles un nevis koki saražo lielāko daļu pasaules skābekļa. Turklāt okeāna ūdens sāļums ietekmē tā termodinamiskās īpašības. Sāļāks ūdens sasalst pie zemākas temperatūras, un tā blīvums ir augstāks. Pateicoties tam tiek nodrošināta efektīva termocirkulācija okeānā un tam ir milzīga ietekme uz klimatu.

Lasiet arī mūsu rakstu, kurā stāstām, kāpēc nevar dzert jūras ūdeni.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

eighteen − 11 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.