Smaganas ir blīvi audi, kas balsta zobus un pasargā zobu saknes no bojājumiem. Diemžēl reizēm gadās arī tā, ka smaganas mēdz sāpēt. Šodien stāstīsim par to, kāpēc sāp smaganas un ko ar šīm sāpēm darīt.
Kāpēc sāp smaganas
Patiesībā smaganu sāpes ir diezgan izplatīta problēma un vismaz reizi dzīvē ar smaganu sāpēm ir saskārušies gandrīz visi pieaugušie.
Eksperti izšķir vismaz astoņus iemeslus, kāpēc sāp smaganas un šodien mēs par tiem pastāstīsim.
Nejaušas traumas
Iespējams, ka esat ēdis riekstus, sēkliņas vai citu barību, kurai ir cietas daļiņas. Varbūt esat pārāk cītīgi tīrījis zobus un zobu birste ir vairāk aizskārusi smaganas.
Šādu manipulāciju rezultātā uz smaganām var rasties sīkas traumiņas, kuras reizēm var visai jūtami sāpēt.
Šāda trauma var būt arī apdegums, kuru ir izraisījusi karsta pārtika. Asas sāpes ātri pāriet, bet vēlāk skartajā vietā var parādīties nepatīkamas sajūtas.
Stomatīts
Stomatīts ir kopējs nosaukums iekaisumiem, kas rodas mutes dobumā. Visbiežāk tās ir nelielas čūliņas uz mutes gļotādām. Piemēram, lūpu vai vaigu iekšpusē, uz mēles un smaganām.
Stomatītu var izraisīt dažādi iemesli. Piemēram, nejaušas traumas, stress vai alerģija uz pārtiku vai zobu kopšanas līdzekļiem.
Smaganu slimības
Ja smaganas ne tikai sāp, bet arī izskatās sarkanas un piepampušas, turklāt viegli sāk asiņot, ļoti iespējams, ka jums gingvīts vai pat tā smagāka versija – paradontīts vai periodontīts.
Visbiežāk šīs slimības ir saistītas ar sliktu mutes higiēnu. Iespējams, ka neesat pietiekami labi tīrījuši zobus un uz tiem ir izveidojies zobakmens. Šis cietais veidojums reizēm iekļūst zem smaganām un tās traumē. Tāpat zobakmens ir lieliska vide baktērijām, kuras savairojas un kļūst par iekaisuma izraisītājām.
Infekcija ap zoba sakni
Ja zobu ir skārusi bakteriāla infekcija, pastāv iespēja, ka ap zoba sakni sakrāsies strutas. Šādi rodas strutojoša zoba kabata, kas noved pie iekaisuma, pietūkuma un sāpēm smaganā.
Zobu protēzes un breketes
Nepareiza vai neprecīza brekešu vai protēžu ievietošana reizēm var radīt smaganu kairinājumu, bet regulārs kairinājums var kļūt par iemeslu iekaisumam un sāpēm.
Hormonālas izmaiņas sievietēm
Hormonālu izmaiņu dēļ sievietēm mainās smaganu apasiņošana un pieaug to jūtīgums pret toksīniem, kurus izdala uz zobu aplikuma esošās baktērijas. Tas var izraisīt pietūkumu un sāpes.
Parasti šādas problēmas notiek:
- pubertātes laikā;
- Neilgi pirms menstruācijām un vilkties līdz pat menstruāciju beigām;
- grūtniecības laikā. Visbiežāk no 2 līdz 8 mēnesim;
- hormonālu pretapaugļošanās līdzekļu lietošanas laikā.
Smēķēšana un īpaši ieradums košļāt tabaku
Tabaka kairina smaganas, un jo vairāk jūs smēķējat, jo spēcīgāks kļūst kairinājums.
Ja smaganas cieš pārāk ilgi, tas palielina mutes vēža rašanās risku.
Mutes vēzis
Mutes vēzis parasti izrāda sevi ar čūlām, pietūkumiem vai noturīgiem baltiem plankumiem, kas veidojas vaigu iekšpusē, uz mēles vai smaganām un ilgi nepāriet. Reizēm skartā vieta kļūst arī sāpīga.
Ko darīt, ja sāp smaganas
Tas ir atkarīgs no sāpju iemesla. Reizēm šo iemeslu var noteikt arī patstāvīgi.
Piemēram, ja zināt, ka esat apdedzinājis vai traumējis smaganas pārāk aizrautīgi tīrot zobus pietiks, ja pāris dienas nogaidīsiet. Ar to pietiks, lai trauma un līdz ar to nepatīkamās sajūtas pārietu pašas.
Arī stomatīts pāriet pats. Parasti tam ir vajadzīgas ne vairāk kā 14 dienas.
Kad būtu jāgriežas pie ārsta
Noteikti konsultējaties ar ārstu šādās situācijās:
- smaganas ir sākušas sāpēt neilgi pēc tam kad jums ir uzliktas breketes vai ja esat sākuši lietot jaunas protēzes;
- smaganas sāp vairāk nekā 14 dienas;
- čūlas un citi smaganu bojājumi nepāriet 14 dienu laikā;
- ir arī citi simptomi. Piemēram, bez smaganā sāp arī zobs, ir paaugstināta temperatūra, paaugstināta siekalu izdalīšanās vai ir parādījušies izsitumi;
- jums kaut kāda iemesla dēļ ir novājināta imunitāte. Piemēram, izejas ķīmijterapijas kursu vai slimojat ar HIV.
Speciālists veiks apskati, izjautās par simptomiem, izpētīs slimību vēsturi un ieteiks piemērotāko ārstēšanās veidu.