Kā iztīrīt plastilīnu no drēbēm, paklāja, matiem un tapetēm

Kā iztīrīt plastilīnu no drēbēm, paklāja, matiem un tapetēm


Plastilīns ir lieliski piemērots dažādām radošām nodarbēm, taču reizēm tas var nejauši nonākt uz apģērba, paklāja vai pat matos. Tā tīrīšana var šķist sarežģīta, jo plastilīns ir diezgan lipīgs un taukains materiāls. Tomēr visbiežāk situācija nav tik slikta, kā varbūt pirmajā brīdī šķiet. Galvenais ir rīkoties ātri un izvēlēties piemērotāko veidu, kā iztīrīt plastilīnu.

Kas jāņem vērā tīrot nost plastilīnu

  • Apģērbs jātīra divos posmos: vispirms ir jānoņem pats plastilīna slānis un pēc tam jāiztīra taukainais traips, ko tas ir atstājis.
  • Labāk strādāt gumijas cimdos, īpaši kad izmantojiet sadzīves ķīmiju un amonjaka šķīdumu. Tas palīdzēs pasargāt roku ādu no alerģiskām reakcijām un apdegumiem.
  • Pamanot plastilīna pēdas, ir jārīkojas nekavējoties, kamēr plastilīns nav pilnībā salipinājis paklāja šķiedras un nav iesūcies apģērba audumā.

Kā iztīrīt plastilīnu no apģērba

Tīrot plastilīnu, vispirms ieteicams sākt ar sasaldēšanu un sildīšanu. Pārējās metodes var izmēģināt dažādās secībās, līdz kāda no tām nostrādā.

Kā iztīrīt plastilīnu ar sasaldēšanu

Saloka apģērbu tā, lai ar plastilīnu nosmērētā daļa atrastos augšpusē un nesaskartos ar pārējo audumu. Ieliek apģērbu maisiņā un ievieto saldētavā uz 2 – 3 stundām. Kad laiks ir pagājis, apģērbu no saldētavas izņem, un ar plastilīna komplekta nazi vai plānu nagu vīlīti uzmanīgi nokasa sasalušo plastilīnu. Ja visi plastilīna gabaliņi nav atdalījušies, liek apģērbu vēlreiz uz pāris stundām saldētavā. Tad vēlreiz mēģina notīrīt atlikušo plastilīnu.

Kā izņemt plastilīnu ar sildīšanu

Plastilīns labi kūst, tāpēc šis paņēmiens var palīdzēt no tā atbrīvoties. Apģērbu izklāj uz gludināmā dēļa. Ieslēdziet gludekli konkrētajam audumam piemērotā režīmā. Ja iespējams, uzstāda aptuveni 50 grādu temperatūru. Uz notraipītās vietas uzliek papīra dvieli vai salveti. Vairākas reizes pārgludina. Turpina tik ilgi līdz viss plastilīns ir iesūcies papīrā. Salvetes periodiski jāmaina. Pēc plastilīna izņemšanas ir jāiztīra arī tā atstātais taukainais traips.

Ar eļļu un trauku mazgāšanas līdzekli

Uzpilina dažas piles augu eļļas uz ar plastilīnu nosmērētās vietas un atstāj uz 5 minūtēm. Ņem nost plastilīnu ar tam komplektā ejošo plastmasas nazi. Attauko apstrādāto auduma vietu ar trauku mazgāšanas želeju: uzklāj to uz taukainā traipa ar sūkļa mīksto pusi un nedaudz paberž. Atstāj uz 5 – 7 minūtēm un pēc tam mazgā ar pulveri veļas mašīnā.

Ar saimniecības ziepēm

Sarīvē trešdaļu 72% saimniecības ziepju gabala uz rīves. Tad ziepju drupačas izšķīdina 3 l karsta ūdens. Uz 30 – 40 minūtēm iemērc ar plastilīnu notraipīto apģērbu maisījumā. Kad laiks ir pagājis apģērbu izņem un uzmanīgi noņem izmirkušo plastilīna slāni ar nagu vīlīti vai plastmasas nazi. Tad liek apģērbu veļas mašīnā un mazgā ar pulveri piemērotā režīmā.

Ar amonjaka šķīdumu

100 ml ūdens pievieno 3 – 4 pilienus amonjaka šķīduma. Uzklāj uz netīrās vietas ar vates disku, lai šķīdums vienmērīgi pa to izplatītos. Uzgaida 15 – 20 minūtes. Nokasa atmirkušo plastilīnu ar nagu vīlīti. Pēc plastilīna atlieku noņemšanas apģērbu mazgā ar pulveri.

Ar petroleju

Petroleja ir lielisks šķīdinātājs. Samitrina vates disku vai gabaliņu vates nelielā petrolejas daudzumu. Samitrina ar to ar plastilīnu noziesto audumu un atstāj uz 5 – 10 minūtēm. Tad noņem plastilīna atliekas ar tīru vates disku. Pēc šīs procedūras apģērbu mazgā ar pulveri. Izvēdiniet telpu, kurā strādājāt ar petroleju.

Kā notīrīt no apģērba plastilīna atstātos traipus

Nereti lielākā problēma nav pats pielipušais plastilīns, bet gan tā atstātie taukainie traipi. Vispirms labāk mēģināt no tiem atbrīvoties ar tautas metodēm un tikai tad ķerties pie ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem.

Ar sodu un saimniecības ziepēm

Ēdamkarotei sodas pievieno ūdeni, lai izveidoja bieza masa. Ar karoti uzklāj maisījumu uz traipa un atstāj uz 20 minūtēm. Nokrata apžuvušo sodu un ar rokām mazgā apģērbu siltā ūdenī ar saimniecības ziepēm. Pēc tam liek veļas mašīnā un mazgā ar pulveri.

Ar traipu tīrītāju

Sarežģītiem traipiem ir pieejami īpaši līdzekļi želeju, pulveru, aerosolu un zīmuļu formātā. Izpētiet aprakstus un atsauksmes, lai saprastu, kuri no tiem būs vispiemērotākie jūsu gadījumā. Saprātīgāk ir izvēlēties līdzekli ar plašāku darbības spektru. Šādi traipu tīrītāji tiek galā ar kafijas, tējas, šokolādes, ogu, kosmētikas un arī ar taukainu netīrumu pēdām. Izlasiet instrukciju un sekojiet norādījumiem. Parasti šādi līdzekļi ir jāuzklāj uz traipa, kādu laiku jāpagaida un pēc tam apģērbs ir jāizmazgā.

Ar ķīmiskās tīrīšanas līdzekļiem

Kad sadzīves traipu tīrītāji nepalīdz, var izmēģināt rūpnieciskos līdzekļus, kurus izmanto ķīmiskajās tīrītavās un tīrīšanas uzņēmumos. Šādi līdzekļi ir dārgāki, bet vienlaikus arī efektīvāki. Ne visur šādi līdzekļi ir viegli pieejami, un tādēļ iespējams, ka apģērbs būs jānodod ķīmiskajā tīrītavā. Tur audumam izvēlēsies piemērotu apstrādes veidu un traipu iztīrīs.

Kā iztīrīt plastilīnu no paklāja

Arī paklāju gadījumā vispirms labāk izmēģināt sildīšanas vai saldēšanas metodi un tikai tad ja tā nepalīdz pāriet pie citiem plastilīna izņemšanas veidiem.

Ar sildīšanu

Gludekli uzsilda līdz 50 grādiem. Uz nosmērētās vietas uzliek papīra dvieli un gludina to ar gludekli. Plastilīns izkusīs un sasūksies papīrā. Nepieciešamības gadījumā papīra dvieļi ir jāmaina. Šo metodi labāk izmantot, ja nosmērēta ir ne pārāk redzama vieta, jo būs grūti iztīrīt plastilīna atstāto taukaino traipu.

Ar sasaldēšanu

Diemžēl paklāju nevar ielikt parastā sadzīves ledusskapī, un tāpēc būs jāizmanto punktveida pieeja. Plānā caurspīdīgā maisiņā ievieto ledus gabaliņus vai vienkārši paņem no ledusskapja iepakojumu ar saldētiem produktiem. Liek šo maisiņu uz noziestās vietas un atstāj uz 15 – 20 minūtēm. Pēc tam noņem sastingušo plastilīnu. Paklājiem ar īsu plūksnu plastilīna gabaliņus ērtāk noņemt ar plastilīna komplekta nazi. Garas plūksnas gadījumā var noderēt ķemme ar smalkiem zobiņiem. Pēc tam nomazgā skarto vietu ar siltu ūdeni un ļauj tai nožūt.
Ja ārā ir ziema un temperatūra ir krietni zem nulles, paklāju var iznest svaigā gaisā – uz balkona vai laukumā pie mājas. Šādos apstākļos plastilīns labi sacietēs un to būs viegli noņemt.

Kā no paklāja iztīrīt plastilīna atstātos traipus

Likvidējot plastilīna atstātos taukainos traipus no paklāja, ir jāņem vērā šādi noteikumi:

  • Neizmantojiet saimniecības ziepes un trauku mazgāšanas želeju. Tie ir sārmaini līdzekļi, kuri var izbalināt netīro vietu. Tāpat nav ieteicams izmantot arī amonjaka šķīdumu: tas izbalina tumšās virsmas.
  • Nedrīkst izmantot arī acetonu un citus šķīdinātājus, jo tie var sabojāt mīksto plūksnu un tā var sākt krist ārā.
  • Neierīvējiet plastilīnu netīrajā vietā, jo tas novedīs pie liela un grūti iztīrāma traipa.

Var izmantot kādu no šīm metodēm:

Ar sāli, etiķi un veļas pulveri

Bļodā sajauc visas sastāvdaļas vienādās proporcijās. Klāj maisījumu uz traipa ar sūkļa mīksto pusi un atstājiet uz 10 – 15 minūtēm. Noskalo šķīdumu ar siltu ūdeni. Ja uz plūksnām vēl ir palicis nedaudz plastilīna, to uzmanīgi noņem ar vates disku.

Ar ziepju putām

Piemērotā traukā saputo roku ziepes ar karstu ūdenī. Klāj putas ar sūkļa mīksto pusi uz netīrās vietas un atstāj uz 15 – 20 minūtēm. Pēc tam noņem putas ar mīkstu, sausu sūkli. Atmirkušās plastilīna atliekas var noņemt ar ķemmi vai plastmasas nazi. Noslēgumā nomazgā paklāja skarto vietu ar siltu ūdeni noskalojot traipa atliekas.

Ar augu eļļu un paklāju šampūnu

Uzpilina dažas piles augu eļļas uz netīrās vietas un izlīdzina ar vates disku. Atstāj uz 5 – 7 minūtēm un pēc tam noņem atlipušo plastilīnu ar tīru vates disku.
Augu eļļas traipu nomazgā ar jebkuru paklāju šampūnu. Sajauc līdzekli ar siltu ūdeni vienādās proporcijās un tīra ar sūkli vai suku. Noslēgumā noskalo ar tīru ūdeni.

Ar paklāju sadzīves ķīmiju

Līdzekļus lieto atbilstoši instrukcijai uz iepakojuma. Parasti līdzekli uzklāj uz netīrās vietas, atstāj uz noteiktu laiku un tad noskalo.

Kā iztīrīt plastilīnu no matiem

Ar rokām izņem no matiem lielos plastilīna gabalus. Sīkākās atliekas uzmanīgi izķemmē ar biezzobainu ķemmi. Matos palikušo plastilīnu attauko uzklājot uz tā(cenšoties nepieskarties galvas ādai) pili trauku mazgāšanas līdzekļa un atstāj uz 3 – 4 sekundēm. Izķemmē plastilīna atliekas ar ķemmi un mazgā matus ar šampūnu.

Kā notīrīt plastilīnu no tapetēm

Ja tapetes ir gludas un bez jebkāda reljefa vispirms uzmanīgi ar plastmasas skrāpi noņem no tām viegli noņemamās plastilīna daļas. Ieslēdz fēnu un virza karsto gaisa plūsmu uz netīro vietu. Tad ātri noņem izkusušo plastilīnu ar tīrām papīra salvetēm.
Reljefainu tapešu gadījumā palīdzēs plastilīna sasaldēšana. Pie netīrās vietas pieliek maisiņu ar ledu un gaida, līdz plastilīns kļūst ciets. Uzmanīgi noņem plastilīnu ar skrāpi. No taukainajām pēdām var atbrīvoties ar jebkuru piemērotu attaukotāju. Piemēram, nomazgāt netīro vietu ar ziepjūdeni. Flīzelīna un vinila tapetes viegli mazgājas, un tās šāda tīrīšanas metode nebojās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

one × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.