Kā izveidot pašiem savu slidotavu

Kā izveidot slidotavu

Neatkarīgi no tā, vai esi pieredzējis slidotājs vai tikai sper pirmos soļus, personiskā slidotava var kļūt par īstu atradumu. Šajā rakstā mēs stāstīsim, kā izveidot slidotavu, kas potenciāli var kļūt par tavu un tavu draugu mīļāko ziemas atrakciju.

Sagatavojiet visu vajadzīgo

Slidotavas ierīkošanai būs vajadzīgi:

  • sniega tīrāmā lāpsta
  • laistīšanas šļūtene ar smidzinātāju
  • metāla skrāpis;
  • plakana slota un lupata
  • polietilēna plēve (neobligāti)

Ar šīm lietām būs pietiekoši, lai izveidotu pieklājīgu slidotavu ar gludu ledu.

Izvēlaties un sagatavojiet vietu

Vislabāk atrast šādu vietu savā pagalmā vai citā sev piederošā teritorijā. Vietai jābūt līdzenai un ar pēc iespējas stingrāku virsmu, lai ledus klātos vienmērīgi un neplaisātu. Ja ir svarīgs mauriņa izskats, labāk neveidot slidotavu zālienā, jo ierīkotā slidotava ierobežos skābekļa piekļuvi un tas var kaitēt augiem. Ideāls variants būtu asfaltēts laukums vai blīva grunts.
Kā jau tika minēt, vietai ir jābūt līdzenai un bez jūtamiem pacēlumiem vai kritumiem. Seklas bedrītes var aizbērt ar sniegu. Tāpat būtu labi, ja izraudzītā vieta nebūtu pārāk tuvu pie mājas un netraucētu staigāt un arī ne pārāk tālu, lai būtu vienkārši nogādāt līdz vietai ūdeni un nodrošināt apgaismojumu.
Pārliecinieties, ka izraudzītajā vietā nav nekādu komunikāciju lūku un ka tuvumā nav nekādu bīstamu konstrukciju vai priekšmetu, uz kuriem būtu bīstami uzkrist, ja gadītos izlidot no slidotavas.
Nosakiet slidotavas robežas un pa to perimetru izveidojiet nelielu sniega valni vai sētiņu, lai ūdens nevar izplūst no laukuma. Tāpat laukums ir jāizlīdzina un jāaizvāc no tā viss liekais.
Sniegu noblietē ar platu lāpstu. Sniega slānim ir jābūt vismaz 20 cm biezam. Tam pa virsu var izklāt polietilēna plēvi, lai novērstu ūdens iesūkšanos sniegā. Tad laukums ir jāatstāj vismaz uz 24 stundām, lai sniegs sablietētos un sastingtu.
Slidotavu var veidot jebkurā formā, un tomēr visērtākais variants būs taisnstūris vai ovāls.
Ja veidojat slidotavu pirmoreiz, būs prātīgāk, ja uzreiz necentīsieties izveidot lielu slidotavu, bet sāksiet ar pieticīgākiem izmēriem. Piemēram, 5 x 5 vai 4 x 6 metrus lielas slidotavas būs pietiekoši lielas gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Uzlejiet ūdeni

Vēlams, lai slidotavas uzliešanas dienā nav nokrišņu un spēcīga vēja, bet temperatūra nav augstāka par – 5°C. Slidošanas uzliešanu labāk veikt vakarā, jo naktīs parasti ir aukstāks un slāņu sasalšana notiks ātrāk.
Ūdeni vajadzēs diezgan daudz un tādēļ būs labāk, ja jums būs patstāvīgs auksta ūdens avots un šļūtene ar smidzinātāju. Protams, var nest ūdeni arī ar spaiņiem, bet tas prasīs vairāk laika.
Ūdens uzliešana ir jāveic trīs vai četras reizes. Pēc katras uzliešanas ir jāietur pauze. Ledus slānim ir jābūt vismaz 2 cm augstam. -5 °C grādu temperatūrā tam vajadzēs aptuveni divas stundas, bet -10 °C grādos pietiks ar stundu.
Lai ūdens klātos vienmērīgāk ūdeni labāk liet uz augšu 40 – 45° leņķī. Ļoti vēlams būtu smidzinātāja uzgalis. Izvairieties liet ūdeni ar tiešu straumi, jo tas novedīs pie nelīdzena ledus seguma veidošanās.
Ledus liešana ir jāsāk no tālākā stūra un tad pakāpeniski jāvirzās uz sākumu. Ūdens spiedienam jābūt vidējam, jo pārāk spēcīga strūkla var sabojāt apakšējo sniega slāni. Izvēlētais laukums ir pilnībā jānolej.
Pirms katras jaunas ūdens uzliešanas ledu notīra ar slotu vai lāpstu un ledus plaisas aizdarina ar slapju sniegu. Rezultātā kopējam ledus biezumam ir jābūt vismaz 10 cm. Pēdējo slāni vajadzētu noliet ar siltu ūdeni, jo tas palīdzēs izlīdzināt augšējo ledus slāni.
Spēcīgā salā kā pašreiz slidotavu var uzliet vienas dienas laikā. Ja dienā temperatūra ir aptuveni – 5°C grādi, slidotavas liešana var ievilkties uz divām vai pat vairāk dienām.
Tāpat atceraties, ka visticamāk nāksies parūpēties arī par slidotavas apgaismojumu, jo ziemas dienas ir īsas un ātri iestājas tumsa.

Apstrādājiet ledus virskārtu un turpiniet to regulāri atjaunot

Lai ledus būtu maksimāli gluds, tas ir jāslīpē un jāizlīdzina. Slīpēšanu var veikta ar parastu plakanu slotu un lupatu. Lupatu samitrina siltā ūdenī un tad ar to vienmērīgi apstrādā ledu.
Sasnigušais sniegs ir regulāri jānotīra, jo tas var izveidot blīvu slāni un slidošana kļūs nepatīkama vai vispār nebūs iespējama.
Aktīva slidošana var atstāt nelīdzenas pēdas un radīt citus ledus bojājumus. Tāpat ledus var ciest no temperatūras paaugstināšanās. Lai likvidētu plaisas, izmanto ar aukstu ūdeni sajauktu sniegu: piemērotā tvertnē ielej ūdeni, sajauc ar sniegu un tad ar to aizdarina plaisas. Ja plaisas ir pārāk lielas, pēc piesalšanas apstrādā virsmu ar metāla skrāpi un uzlej jaunu ledus slāni.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

4 × four =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.