Kad stādīt krokusus un kā to darīt pareizi

Kad stādīt krokusus un kā to darīt pareizi
Krokusi ir visai pievilcīgi, var ziedēt agri pavasarī un neprasa daudz uzmanības. Šodien stāstīsim, kad stādīt krokusus un kā to darīt pareizi.

Kad stādīt krokusus

Ja vēlaties, lai krokusi priecē ar savu ziedēšanu rudenī, tie ir jāstāda no jūnija līdz augusta sākumam.
Savukārt ja vēlaties, lai krokusi zied agri pavasarī, pavisam neilgi pēc sniega nokušanas, tie ir jāstāda no septembra beigām līdz novembra sākumam. Svarīgi ir paspēt tos iestādīt vismaz 2 – 4 nedēļas pirms sala atnākšanas.

Kā izvēlēties krokusu sīpolus

Izvēlēties šķirni

Krokusi var būt dzelteni, violeti un balti vai dažādās šo krāsu kombinācijās. Parasti uz krokusu sīpolu iepakojuma ir redzams attēls, pēc kura var spriest, kāds būs augs.
Tāpat ir jāpievērš uzmanība ziedēšanas laikam. Izvēlaties rudens šķirnes, ja vēlaties krokusus stādīt vasara, bet pavasara šķirnes ja plānojat stādīt rudenī.

Pievērsiet uzmanību krokusu sīpolu kvalitātei

Parasti krokusu sīpoli tiek pārdoti caurspīdīgā iepakojumā un tas ļauj novērtēt to kvalitāti pirms iegādes. Labiem krokusu sīpoliem būtu jābūt blīviem un cietiem. Pārliecinieties, ka tie ir sausi, nav bojāti un ka uz tie nav puvuma vai pelējuma.
Tāpat cenšaties izvēlēties lielākus sīpolus, kuri vēl nav sākuši dīgt.

Kā sagatavot zemi krokusu stādīšanai

Krokusiem būs piemērota saulaina vai viegli noēnota vieta, kas aizsargāta no stipriem vējiem. Tāpat ir svarīgi, lai izvēlētajā vietā neuzkrājas ūdens pēc lietiem vai sniega kušanas, jo tas var novest pie sīpolu pūšanas.
Ja izvēlētajā vietā augsne ir smaga un mālaina, to var uzlabot, bagātinot katru augsnes kvadrātmetru ar 10 kilogramiem komposta vai satrūdējušu kūtsmēslu, 1 kilogramu kūdras un 2 ēdamkarotēm superfosfāta.
Savukārt vieglai smilšu augsnei pietiks ja iestrādāsiet 10 – 15 kg komposta vai satrūdējušu kūtsmēslu.
Abos gadījumos augsne pēc mēslošanas ir jāuzrok, lai iestrādātu mēslojumu augsnē.

Kā sagatavot krokusu sīpolus stādīšanai

Rūpīgi apskatiet visus sīpolus un atlasiet bojātos. Sīpolus pirms stādīšanas būtu labi izmērcēt kālija permanganāta(zilo graudiņu) šķīdumā. Šāda procedūra ļaus atbrīvoties no sēnīšu slimību ierosinātājiem, kas var atrasties uz sīpoliem. Šāda šķīduma pagatavošanai ņem 0.5 gramu kālija permanganāta un atšķaida 2.5 litros ūdens. Pagatavojiet šķīdumu un iemērciet tajā krokusu sīpolus uz 30 minūtēm. Pēc šīs procedūras var ķerties pie krokusu stādīšanas.

Kā stādīt krokusus

Krokusu sīpoli būtu jāstāda tādā dziļumā, kas trīs reizes pārsniedz to augstumu. Var rakt bedrītes katram sīpolam atsevišķi 5 – 10 cm attālumā vienu no otras un tomēr būtu labāk katrā bedrītē likt vairākus sīpolus. Šādi tie ziedēšanas laikā veidos nelielus krūmiņus un tas izskatīsies krietni labāk nekā atsevišķi ziediņi. Šādi stādot starp sīpoliem ir jābūt 3 – 5 cm atstarpei.
Sīpolus liek ar apakšu uz leju, viegli iespiežot augsnē. Tad bedrīti aizber un viegli noblietē. Ja augsne ir sausa pēc stādīšanas dobīte ir arī jāaplaista.

Kā kopt krokusus

Krokusi ir pieticīgs augs un var augt arī bez īpašas kopšanas. Tomēr, ja izlemsiet tiem veltīt nedaudz savas uzmanības, krokusi ziedēšanas laikā būs skaistāki nekā parasti.

Laistīšana

Krokusi labi pacieš sausumu un ne pārāk labi pacieš paaugstinātu mitrumu, kura rezultātā tie var sākt pūt. Šī iemesla dēļ krokusus ir jēga laistīt tikai ļoti sausos rudeņos vai pavasaros. Un arī tad laistīšana ir vajadzīga ne biežāk kā vienu reizi nedēļā. Pēc krokusu noziedēšanas to laistīšana ir pilnībā jāpārtrauc.

Ravēšana

Cenšaties krokusu dobīt ravēt, lai nezāles neatņem tiem barības vielas. Tāpat vēlmes gadījumā var veikt arī vieglu un nedziļu augsnes irdināšanu ap krokusiem, lai nodrošinātu tiem labāku skābekļa piekļuvi.

Barošana

Pavasarī kad parādās pirmie krokusu dzinumi tos var piebarot ar kompleksiem minerālmēsliem, kuros slāpeklis, fosfors un kālijs ir vienādās proporcijās, piemēram, NPK 15-15-15 vai NPK 18-18-18. Šim mērķim ņem aptuveni 20 gramus mēslojuma un atšķaida 10 litros ūdens. Katram krokusu krūmiņam uzlej aptuveni 0,5 l šķidruma.

Ziedēšanas laikā krokusus var piebarot ar fosfora – kālija mēslojumu, piemēram, monokālija fosfātu vai dzelteno kristalonu. Šķīduma pagatavošanai ņem 20 gramus mēslojuma un atšķaida, kuru izšķīdina 10 litros ūdens. Katram krokusu krūmiņam ir jāuzlej aptuveno puslitrs šķīduma.

Atcerieties, ka mēslot var tikai mitru augsni un tādēļ sausa augsne vispirms ir jāaplaista.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

fifteen − 5 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.