Kā saprast, ka tu esi sociofobs

Kā introverts atšķiras no sociofoba, kādi simptomi liecina par sociālo fobiju un ko darīt, ja esi sociofobs

Kā socifobi atšķiras no introvertiem

Nereti cilvēki domā, ka sociofobi ir tie paši introverti, tomēr tā tas nav un atšķirība starp sociofobu un introvertu ir visai ievērojama.

Par introvertu piedzims, bet par sociofobu kļūst

Introverts jau no bērnības labāk izvēlas vientulību, nekā skaļas kompānijas. Vientulībā introverts atgūst enerģiju. Introverts pie tā ir pieradis, un tiekšanās pēc nošķirtības ir daļa no tā rakstura.
Savukārt sociofobija ir iegūta īpašība. Parasti sociofobi spēj atcerēties, ka kādreiz tie ir bijuši savādāki. Šo cilvēku raksturs ir mainījies kādas psiholoģiskas traumas rezultātā – pāridarījuma, nodevības un citos gadījumos.

Introverts vientulībā jūtas komfortabli, bet socifobs tikai nedaudz mierīgāk

Vientulībā vai nelielā savu tuvāko cilvēku sabiedrībā introverts atpūšas un uzlādējas ar enerģiju. Šiem cilvēkiem vientulībā ir labi un tas ir galvenais iemesls, kāpēc šie cilvēki izvairās no skaļiem pasākumiem.
Savukārt sociofobi no sabiedrības izvairās citu iemeslu dēļ. Tiem gan gribētos pabūt kompānijā, pakomunicēt un jautri pavadīt laiku, tomēr tiem no tā gluži vienkārši ir bail. Šādi cilvēki baidās būt baidās tikt izsmieti, noraidīti un nepamanīti. Šīs bailes ir spēcīgas un liek tiem palikt mājās. Šādi tiem ir garlaicīgi, bet vismaz mierīgāk.

Introverts prot kontaktēties ar citiem, bet sociofobs baidās to darīt

Neskatoties uz introvertu alkām pēc vientulības, tiem tomēr nereti piemīt arī visai pieņemamas sociālās prasmes, kuras tie vajadzības gadījumā spēj pielietot. Tās gan no tiem prasa paaugstinātu enerģijas patēriņu, tomēr savas enerģijas rezerves tie vēlāk atgūst atgriežoties vientulībā.
Savukārt sociofobam komunikācija ar citiem cilvēkiem ir īstas mocības. Šī iemesla dēļ tie no tās maksimāli izvairās. Ja no kontakta nav iespējams izvairīties, tie uzvedās kā upuri un runā ļoti klusu vai ļoti ātri, izvairās no acu kontakta un visu laiku smaida.

Introverti un sociofobi uztraucās par to, ko par viņiem domā apkārtējie. Tomēr atšķirīgi

Introvertiem ir svarīgi ko par tiem domā tuvinieki vai tiem svarīgi cilvēki. Pārējo cilvēku viedoklis tiem ir nesvarīgs.
Savukārt sociofobam ir būtiski svarīgs katra cilvēka viedoklis – sākot no kaimiņa un beidzot ar cilvēku, kurš nejauši piezvanījis, jo sajaucis telefona numuru. Cilvēkiem, kuri cieš no sociālās fobijas, nepārtraukti šķiet, ka apkārtējie par tiem domā negatīvi un cenšas tos izsmiet. Ka tie neatbilst tai sabiedrībai, kurā tie ir nokļuvuši. Un ir skaidrs, ka tas sagādā milzīgu slodzi nerviem.

Introverts pieņem sevi tādu kāds viņš ir, bet sociofobs cieš no perfekcionisma

Perfekcionisms spēj sagādāt ne mazums raižu un pārdzīvojumu. Cilvēks patiesi tic, ka viņam ir jābūt ideālam un ka tikai tad to pieņems un pārlieku nekritizēs. Šī iemesla dēļ sociofobi mēdz izplānot pat to, kā tie pasūtīs maltīti vai zvanīs atbalsta dienestam.

Kādi ir sociofobijas simptomi

Sociālā fobija mēdz būt samērā izplatīta un tikai ASV vien no tās cieš miljoniem cilvēku.
Ja salīdzinājums ar introvertiem nebija gana pārliecinošs, piedāvājam vēl citas pazīmes, kas liecina par sociālo fobiju.

Emocionālās un uzvedības pazīmes

 • Bailes no situācijām, kurā jūs var kritizēt. Šī iemesla dēļ jūs cenšaties klusēt.
 • Bailes no tā, ka jūs jebkurā brīdī var pazemot
 • Bailes pirmajam sākt runāt vai piezvanīt
 • Bailes atbildēt uz zvanu, ja zvana nezināms numurs vai mazpazīstams cilvēks
 • Izvairīšanās no situācijām, kurās jūs varat nokļūt uzmanības centrā
 • Stiprs uztraukums pirms sarunas vai tikšanās ar mazpazīstamiem cilvēkiem. Stresu var sagādāt pat gājiens uz veikalu, jo tur būs jākomunicē ar kasieri
 • Tieksme izvairīties no tiešiem kontaktiem satiekoties vai runājot pa telefonu, tā vietā labāk izvēloties tekstuālu saziņu. Labāk izvēloties veikt pirumus internetā, nekā doties uz tirdzniecības centru.
 • Bailes no tā, ka citi pamanīs to paaugstināto nervozitāti.
 • Gaidīt no visiem gaidāmajiem kontaktiem sliktāko. Piemēram, sarunā ar priekšnieku pārmetumus, bet ballītē – izsmiešana.
 • Ilgstoša pārdomas pēc kontaktēšanās ar cilvēkiem. Sociofobs var ilgi pārdomāt notikušo sarunu, izvēloties piemērotākus vārdus un pārdzīvojot, ka atstājis sliktāku iespaidu nekā varētu

Fiziskas pazīmes
Fiziskas pazīmes, kuras nereti jūt sociofobs, kad tas kontaktējas ar citiem cilvēkiem.

 • Svīšana.
 • Trīcošas ekstremitātes.
 • Paātrināta sirdsdarbība.
 • Slikta dūša vai kuņģa darbības traucējumi.
 • Problēmas ar elpošanu.
 • Reibonis, neskaidra domāšana, nespēja ātri izvēlēties piemērotus vārdus.
 • Muskuļu saspringums.

Ko darīt ja ciešat no sociālas fobijas

Līdzīgi kā citas psiholoģiskus traucējumus arī sociālo fobiju var koriģēt. Šim mērķim eksistē psihoterapeiti. Šie speciālisti atrod metodes, kas palīdzēs uzlabot psiholoģisko stāvokli un ļaus pārvarēt bailes no saziņas ar citiem cilvēkiem.
Tas, cik ātri izdosies šos traucējumus pārvarēt, ir atkarīgs no katra konkrētā gadījuma. Kādam pietiks ar pāris seansiem, bet kādam citam būs nepieciešama nopietnāka ārstēšanās. Savukārt izvēlēties vispiemērotāko ārstēšanās metodi var tikai ārsts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

18 − 5 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.