Kāpēc parādās sirmi mati un kā ar to cīnīties

Kāpēc parādās sirmi mati un kā ar to cīnīties
Rakstā apskatīti visi galvenie sirmu matu rašanās iemesli un arī tas, kā sirmu matu rašanos maksimāli attālināt.

Kāpēc mati nosirmo

Iesākumā jāpaskaidro, ka par matu krāsu atbild pigmenti melanīni, kas tiek sintezēti īpašās šūnās – melanocītos. Un, kad šīs šūnas pārtrauc pigmenta izstrādi, mati sāk nosirmot. Melanīna sintēzi var ietekmēt vairāki faktori, un tieši par tiem mēs arī pastāstīsim.

1. Novecošana
Laika gaitā cilvēkam novecojot melanīna sintēze palēnam samazinās un tā ir pilnīgi normāla parādība. Ir pat izpētīts, ka 74% cilvēku vecumā no 45 līdz 65 gadiem, sirmo matu intensitāte ir vidēji 27%.
Visbiežāk pirmie sirmie mati parādās jau pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas. Ja sirmi mati parādās ātrāk, to jau var saukt par priekšlaicīgu nosirmošanu.

2. Ģenētiskais faktors
Sirmu matu parādīšanās laiks un nosirmošanas ātrums ir atkarīgs arī no mantojamības. Citiem vārdiem ja tavi vecāki ir nosirmojuši agrā vecumā, tad visticamāk tas pats notiks arī ar tevi. Tas, protams, darbojas arī uz otru pusi. Zināma ietekme ir arī tavai rasei jo, piemēram, eiropieši nosirmo ātrāk nekā aziāti vai afrikāņi.

3. Slimības
Nosirmošanu var izraisīt arī dažas veselības problēmas. Piemēram, vairogdziedzera slimības, autoimūnā slimība, kā arī ķīmijterapija un dažas zāles.

4. Smēķēšana
Šis nelāgais ieradums ne tikai kaitē veselībai un veicina priekšlaicīgu novecošanu, bet kaitē arī matiem. Ir pat izpētīts, ka smēķētājiem pastāv 2,5 reizes lielāks risks priekšlaicīgi nosirmot nekā nesmēķētājiem.

5. Vitamīna B12 deficīts
Šī vitamīna trūkums var veicināt ne tikai matu izkrišanu, bet arī priekšlaicīgu nosirmošanu. Par laimi, šajā gadījumā matu krāsu ir iespējams atgriezt.

6. Stress
Pastāv viedoklis, ka matu nosirmošanu var izsaukt arī stress. Eksistē pat pētījumi, kas šo teoriju apstiprina, tomēr kopumā zinātne vēl nav par to pilnībā pārliecināta. Lai nu kā, stress organismam kaitē arī neskaitāmos citos veidos un ir vērts pacensties no tā maksimāli izvairīties.

Kā cīnīties ar matu nosirmošanu

Patiesību sakot nekādu preventīvu mēru, kas ļautu izvairīties no vecuma un īpaši ģenētikas izraisītas matu nosirmošanas nav. Šādā gadījumā vienīgais veids, kā cīnīties ir matu nosirmošanu, ir matu piekrāsošana. Protams, izvēloties matu krāsošanas veidu ir vērts pievērsties saudzīgākiem risinājumiem, jo dzīve ar sirmiem matiem tomēr ir labāka, nekā dzīve vispār bez matiem.

Neskatoties uz minēto, matu nosirmošanu var mēģināt attālināt. Lai to izdarītu, tev būs jāievēro šādas lietas:

  • Jāatmet smēķēšana
  • Jāiekļauj uzturā dzīvnieku izcelsmes pārtika un īpaši aknas, jo tās satur Vitamīnu B12. Ja vēlies savu uzturu papildināt ar vitamīniem vai uztura bagātinātājiem, tad no sākuma būtu labāk pakonsultēties ar ārstu.
  • Iemācies cīnīties ar stresu un regulāri pārbaudi veselību.
  • Palīdzēt var arī visi tie pasākumi, kas ļauj ilgāk saglabāt jaunību.

Lai cik sirmi arī nebūtu ar tavi mati, tev noteikti nevajadzētu ļauties skumjām, jo nekad nevar zināt, kādus atklājumus nesīs zinātne. Ļoti iespējams, ka kādu dienu, sirmi mati būs viegli risināma problēma, un visi gribētāji spēs atgūt savu matu krāsu visīsākajā laikā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

6 + 3 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.