Kas notiktu, ja pazustu bites

  •  
  •  
  •  
  •  

Kas notiktu, ja pazustu bites
Jau no deviņdesmito gadu sākuma tiek fiksēti masveida bišu izzušanas gadījumi, un kopš tā laika situācija tikai pasliktinās. Daži šajā fenomenā vaino pesticīdus, bet citi ģenētiski modificētos augus. Neviens īsti nezina, kāpēc bites izmirst, tomēr tev pavisam noteikti vajadzētu zināt, kas notiktu ar pasauli, ja bites izmirtu pilnībā.

1. Pazudīs medus un citi bišu produkti. Cilvēki iegūst medu jau deviņus tūkstošus gadu. Turklāt medus tiek izmantots ne tikai pārtikai, medu lieto arī medicīniskiem mērķiem un kosmētikā. Zaudējot bites, mēs zaudēsim arī vienu no pasaules vērtīgākajiem produktiem.

2. Izzudīs daudzi augi. Arī daudzi augļi un dārzeņi. Ne vienmēr cilvēki spēj aptvert, cik daudz dažādu augu apputeksnē bites. Aptuveni 90% no visas pasaules pārtikas daudzveidības nodrošina 100 augi, un no tiem 70 augus apputeksnē bites. Pētnieki uzskata, ka no veikalu plauktiem varētu pazust vismaz puse no visām pārtikas precēm. Āboli, vīnogas, persiki, avokado un kafija. Turklāt tie ir tikai daži no visiem augļiem un dārzeņiem, kas pazustu, un patiesībā šis saraksts būtu ievērojami garāks. Protams, izzustu arī daudzi savvaļas augi un koki.

3. Cilvēkiem pašiem būtu jāapputeksnē augi. Tas gan nebūtu iespējams ar visiem augiem, un šāda apputeksnēšana būtu ievērojami neefektīvāka nekā ja to darītu bites. Šī metode varbūt ļautu izvairīties no dažādu augļu un dārzeņu izzušanas, bet nekādā gadījumā nespētu aizvietot bites pilnībā.

4. Saruktu piedāvājums, vai pilnībā izzustu piena produkti. Govis un citi liellopi nepārtiek no vienas zāles vien. Sienam un zaļbarībai tiek izmantoti arī augi, kurus apputeksnē bites. Un pat ja šo problēmu kaut kā tomēr izdotos novērst, piena produktu pieejamība tik un tā samazinātos un tie kļūtu dārgāki.

5. Izzustu kokvilna. Kopā ar kokvilnu izzustu arī no tās gatavotais apģērbs. Mums nāktos iztikt bez tik ļoti iecienītajiem džinsiem, T-krekliem un daudziem citiem kokvilnas izstrādājumiem. Cilvēki, protams, prot izgatavot arī sintētiskus audumus, un tomēr bez kokvilnas to cena būtiski pieaugtu.

Kas notiktu, ja pazustu bites

6. Samazinātos pārtikas daudzveidība un augtu pārtikas cenas. Zaudējot bites, mēs zaudētu arī ievērojamu daļu no mums ierastās pārtikas. Šis tas gan paliktu, piemēram, cūkām un vistām nav vajadzīga barība, kuru izgatavo no bišu apputeksnētiem augiem. Kvieši, rudzi, soja, kukurūza un rīsi apputeksnējas bez bišu palīdzības. Bet, piemēram, kartupeļi, tomāti un burkāni ir pašapputes augi. Turklāt līdztekus ievērojami pieaugtu pārtikas cenas. Grūti pat iedomāties, cik varētu maksāt tāds mums ierasts produkts kā kafija. Tāpat par problēmu varētu kļūt arī nepietiekams uzturs. Cilvēks ir sarežģīts organisms, kuram ir vajadzīga sabalansēta barība. Bet daudzus mums vajadzīgus vitamīnus un minerālvielas dod augi, kurus apputeksnē bites.

7. Spēcīgi ciestu, vai pat sabruktu pasaules ekonomika. Ciestu kokvilnas industrija, kā arī piena, pārtikas, kafijas un citas nozares. Zaudējumi būtu mērāmi simtos miljardu un daudzi, jo daudzi cilvēks zaudētu darbu.

8. Daudzās valstīs varētu sākties bads. Pārslēgšanās uz tādiem pārtikas augiem, kuriem nav vajadzīga bišu apputeksnēšana, prasītu diezgan daudz laika. Tomēr daudzām jaunattīstības valstīm šī laika varētu arī nebūt. Šāda problēma gan rastos tikai tad, ja bites izmirtu pēkšņi.


  •  
  •  
  •  
  •  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

19 + 20 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.