Interesanti fakti par košļājamo gumiju

Interesanti fakti par košļājamo gumiju
Jau vismaz 5 tūkstošus gadus cilvēki ir centušies kaut ko košļāt. Sākotnēji tie bija dažādu koku sveķi, sapodilla koka sula vai noteiktu augu lapas. Šīs senās “košļājamās gumijas” attīrīja zobus, atsvaidzināja elpu vai vienkārši labi garšoja. Laikam ejot, vēlme košļāt nav zudusi, un cilvēki košļā arī mūsdienās. Ja arī tu mīli košļājamo gumiju, iespējams, ka tevi ieinteresēs šie desmit interesantie fakti par košļājamo gumiju!


Neskatoties uz to, ka cilvēki kaut ko košļājuši jau ir gadsimtiem ilgi, mūsdienu košļājamās gumijas vēsture sākas tikai 1848. gadā, kad amerikānis Džons Kērtis(John B. Curtis) izveidoja nelielu košļājamās gumijas ražotni. Šī košļājamā gumija atšķīrās no mūsdienu košļājamās gumijas un tika ražota no skuju koku sveķiem. Ap 1850. gadu tika uzsākts ražot košļājamo gumiju, kas tika gatavota no parafīna vaska un visai drīz šī košļājamā gumija kļuva populārāka nekā no sveķiem gatavotā.

Pirmā aromatizētā košļājamā gumija parādījās 1860. gadā. Šo košļājamo gumiju radīja farmaceits Džons Kolgans (John Colgan). Košļājamā gumija tika pievienots cukurs un aromatizētājs tolu. Šī košļājamā gumija tika sadalīta nelielos stienīšos un pārdota ar nosaukumu “Taffy Tolu”.
Interesanti fakti par košļājamo gumiju

1860. gadā tika radīta arī pirmā modernā košļājamā gumija. ASV uzņēmējs Tomas Adams(Thomas Adams) iegādājās partiju ar dabisku gumiju sauktu par čikle, cerot to izmantot kā gumijas aizstājēju. Šim mērķim gan tā nebija izmantojama, tomēr tā lieliski derēja košļājamās gumijas ražošanai. Šī košļājamā gumija tika sadalīta plāksnītēs un pārdota zem “Adams New York Chewing Gum” zīmola. Šis uzņēmums ražoja tādas košļājamās gumijas kā “Black Jack” un “Chiclets

1891. gadā ASV tiek dibināts uzņēmums Wm. Wrigley Jr. Company jeb vienkārši Wrigley. Sākotnēji uzņēmums ražoja zupas un cepamo pulveri, bet košļājamā gumija tika pievienota katrai cepamā pulvera kārbai, lai šādi to popularizētu. Ļoti drīz košļājamā gumija kļuva populārāka par cepamo pulveri un Wrigley pievērsās košļājamās gumijas ražošanai. Uzņēmums ražo tādas populāras košļājamās gumijas kā “Spearmint” un “Juicy Fruit


Košļājamās gumijas ieliktnīši ar dažādiem attēliem parādījās jau 1930. gadā, un pirmais uzņēmums, kas tos ieviesa, bija jau pieminētie Wrigley. Sākotnēji uz tiem tika attēloti populāri sportisti, komiksu varoņi un eksotiski dzīvnieki. Vēlāk tajos tika attēlotas arī kinozvaigznes, komiksi, auto attēli un pat uzlīmes.
Interesanti fakti par košļājamo gumiju

Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados parādās pirmā košļājamā gumija bez cukura. Bet nākamajā desmitgadē košļājamajās gumijās izmantotā dabiskā gumija tiek aizvietota ar sintētisku gumijas aizstājēju.

Amerikāņu zinātnieki ir atklājuši, ka košļājamā gumija var palīdzēt atbrīvoties no liekā svara, jo košļājamās gumijas košļāšana paātrinot vielmaiņu pat par 19%. Turklāt košļājamā gumija arī samazina apetīti, jo stimulē smadzeņu daļu, kas atbild par sāta sajūtu.

Kaut arī košļājamās gumijas košļāšana pasliktina īslaicīgo atmiņu, tā tomēr vienlaikus uzlabo koncentrēšanos, ļauj cīnīties ar stresu un stimulē domāšanas procesu.

Neskatoties uz košļājamās gumijas pozitīvajām īpašībām, tā nespēj aizvietot zobu tīrīšanu. Košļājamās gumijas košļāšana arī nespēj novērst kariesa rašanos, jo karies rodas nevis uz zobu košļājamās virsmas, bet gan starp zobiem. Patiesībā košļājamās gumijas košļāšana zobiem var pat kaitēt, jo bojā zobu plombas, kronīšus un tiltiņus.

Pasaules lielākā burbuļa Ginesa rekords pieder Čadam Felam (Chad Fell), kurš 2004. gada 24. aprīlī uzpūta burbuli ar diametru 50.8 cm.
Interesanti fakti par košļājamo gumiju


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

nineteen − 10 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.