10 fakti par lodīšu pildspalvu

  •  
  •  
  •  
  •  

Lodīšu pildspalva

Ja tā padomā, tad neko daudz par lodīšu pildspalvu mēs nezinām. Tā vai nu raksta, vai neraksta, un ja neraksta, tad parasti vienkārši tiek izmesta. Tomēr lodīšu pildspalvai tāpat kā daudzām lietām ir sava vēsture un ar to ir saistīti vairāki interesanti notikumi. Lasi 10 faktus par lodīšu pildspalvu!

1. Kad 1945. gadā tika laista pārdošanā pirmā lodīšu pildspalvu partija, radās tik milzīga ažiotāža, ka nācās pat iesaistīt policiju, lai tā uzturētu kārtību. Šajā dienā tika pārdotas 10000 lodīšu pildspalvas, turklāt vienas pildspalvas cena bija 12 dolāri, kas tajā laikā nebija niecīga summa.

2. Tomēr nepagāja ilgs laiks un divu lielāko lodīšu pildspalvu ražotāju uzņēmumu, ļoti saspringtas konkurences rezultātā, vienas pildspalvas cena samazinājās līdz 50 centiem.

3. Vēl kāds interesants fakts ir tas, ka pirmsākumos lodīšu pildspalvas kodols bija veidots salocīts, līdzīgi kā akordeons. Šādi tika darīts tādēļ, lai pildspalvas kodolā varētu iepildīt vairāk tintes un tā ilgāk rakstītu. Tomēr taisnu pildspalvas kodolu varēja saražot lētāk un tas arī izšķīra to, kāds kodols tad īsti pildspalvās būs.

4. Katru sekundi uz pasaules pārdod vidēji 125 lodīšu pildspalvas.

5. Gandrīz visās pasaules valstīs lodīšu pildspalvu tā arī sauc par lodīšu pildspalvu. Tā ir gan angliski – ballpoint pen, gan vāciski – Kugelschreiber, gan arī spāniski – bolígrafo un itāliski – penna a sfera. Viens izņēmums ir Argentīna, kurā to dēvē par birami, tā tas ir par godu tās izgudrotājam Lāslo Bīro.

6. Vidēji viena gada laikā cilvēks izraksta četras lodīšu pildspalvas. Ar vienu pildspalvu var uzrakstīt aptuveni 50 tūkstošus vārdu.

7. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados amerikānis Pols Fišers izgudroja tā dēvēto kosmosa pildspalvu. Šajā pildspalvā tinte atrodas zem spiediena un ar šo pildspalvu ir iespējams rakstīt bezsvara stāvoklī un atrodoties zem ūdens. Turklāt tā spēj rakstīt gan uz slapja, gan taukaina papīra. Un šī pildspalva joprojām tiek plaši lietota dažādās kosmosa programmās.

8. Pasaulē dārgāko lodīšu pildspalvu ir radījusi kompānija Montegrappa. Pati pildspalva ir darināta no platīna, bet tās cena ir viens miljons eiro.

9. Rakstāmo piederumu un to skaitā arī lodīšu pildspalvu krāšanu sauc par stilofīliju.

10. Un noslēgumā kāds skumjš fakts – kā liecina statistika, tad katru gadu no aizrīšanās ar pildspalvu vāciņu mirst vairāk nekā simts cilvēku.

Ja tev raksts patika, lūdzu dalies ar to!


  •  
  •  
  •  
  •  

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

one + 13 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.