Kā mēslot ābeles pavasarī, vasarā un rudenī

Kā mēslot ābeles pavasarī, vasarā un rudenī


Lai ābeles katru gadu priecētu ar bagātīgu un veselīgu ražu, tām nepieciešama pareiza un regulāra mēslošana. Šajā rakstā uzzināsiet, kā pareizi mēslot ābeles pavasarī, vasarā un rudenī, kā arī to, kāds mēslojums katrā gadījumā būs vispiemērotākais. Piedāvāsim ieteikumus gan par minerālmēsliem, gan organisko mēslojumu.

Kad mēslot ābeles

Sezonas laikā ābelei ir nepieciešamas trīs mēslošanas reizes. Pirmo reizi ābeles ir jāmēslo agri pavasarī, kad augsne ir atkususi un uz ābeles zaros sāk piebriest pumpuri. Otrā mēslošana ir jāveic, kad ābelēm ir izveidojušies augļu aizmetņi. Savukārt trešā mēslošana ir nepieciešama pēc ražas novākšanas, kas atkarībā no ābeles šķirnes ir vasaras beigās vai rudenī.

Ja nepaspējāt veikt mēslošanu sezonas sākumā, vienkārši veiciet nākamo mēslošanu pēc piedāvātās shēmas, lai ābele nepaliktu vispār nemēslota.

Kas ir jāzina par ābeļu mēslošanu

Ābelēm ir diezgan attīstīta sakņu sistēma, un tādēļ, lai ābele mēslojumu efektīvāk uzņemtu, mēslojumu nevajadzētu iestrādāt tieši pie paša stumbra. Sauso un arī šķidro mēslojumu labāk vienmērīgi izkaisīt pa visu apļa platību ap stumbru. Tas atkarībā no koka vecuma ir laukums no 50 cm līdz 150 cm ap ābeles stumbru.

Agri pavasarī pirms pirmās mēslošanas notīriet apļa zonu ap stumbru no sausām lapām, zariem un citiem atkritumiem. Visas sezonas laikā šajā zonā ir jāravē nezāles, lai tās neatņemtu barības vielas kokam.

Pirms katras mēslošanas vispirms bagātīgi aplaistiet ābeli. Līdz trīs gadu veciem stādiem ir nepieciešams apmēram 20 – 30 litri ūdens, bet vecākiem kokiem būs vajadzīgi aptuveni 50 – 60 litri. Sagaidiet, līdz šķidrums pilnībā iesūcas augsnē, un tikai tad sāciet mēslojuma iestrādi. Uzreiz pēc sausā granulu mēslojuma izkaisīšanas vēlreiz aplaistiet koku ar aptuveni 10 – 15 litriem ūdens.

Vienkāršākais veids ir izmantot gatavus minerālmēslus vai organisko mēslojumu maisījumus, kas paredzēti augļkokiem. Šādā gadījumā ievērojiet instrukciju un tajā norādītās lietošanas normas un mēslošanas grafikus.

Ābeļu mēslošanai varat lietot tikai minerālmēslus, tikai organiskos mēslojumus vai mainīt šos veidus pamīšus. Noteikti nevajag maisīt tos kopā vienā mēslošanas reizē un pārsniegt ieteiktās devas, jo tas ābelēm var kaitēt.

Ar ko mēslot ābeles pavasarī, kad sāk piebriest pumpuri

Pēc ziemas miera perioda kokiem ir īpaši nepieciešams slāpeklis. Šis elements veicina zaļās masas augšanu un jaunu dzinumu veidošanos.

Kā mēslot ābeles pavasarī ar minerālmēsliem

Izvēlieties kādu no minētajiem līdzekļiem, izkaisiet granulas pa visu stumbra apļa zonu un iestrādājiet tās augsnē ar nelielu asmeņu kapli. Zemāk norādītais daudzums paredzēts 1 m² zemes. Atceraties, ka jāizvēlas tikai viens no mēslojumiem

  • 30 grami karbamīda(urīnvielas);
  • 15 – 20 grami amonija nitrāta;
  • 30 grami amofoskas.

Kā mēslot ābeles pavasarī ar organisko mēslojumu

Pirmajai mēslošanai derēs zirgu vai govju mēsli.
Satrūdējušus mēslus var vienkārši izkaisīt pa augsnes virsmu apļa zonā ap stumbru un pēc tam augsni uzrakt aptuveni puslāpstas dziļumā. Ābelēm līdz piecu gadu vecumam nepieciešami apmēram 20 litri mēslu, bet vecākiem kokiem aptuveni 50 litri.

Svaigi mēsli var bojāt koka saknes, tāpēc tie ir jāizmanto uzlējuma veidā. Atšķaidiet mēslus ar ūdeni proporcijā 1:3 (1 daļa mēslu un 3 daļas ūdens) un atstājiet siltā vietā uz 10 – 14 dienām. Katru dienu maisījums ir jāapmaisa. Kad uzlējums gatavs, to vēlreiz atšķaida ar tīru ūdeni proporcijā 1:10(1 daļa mēslojuma un 10 daļas ūdens) un lej uz ābeles. Ābelēm līdz trīs gadu vecumam pietiks ar 20 litriem maisījuma, bet pieaugušam kokam būs vajadzīgi 70 – 80 litri.

Ar ko mēslot ābeles vasarā, kad parādās augļu aizmetņi

Šajā posmā kokam vajag jau krietni mazāk slāpekļa, bet vairāk fosfora un kālija. Šie makroelementi nodrošina bagātīgu ziedēšanu un vienmērīgu augļu aizmetņu veidošanos.

Kā mēslot ābeles vasarā ar minerālmēsliem

Pagatavojiet kādu no šiem šķīdumiem un laistiet ar to zonu ap stumbru:

  • 10 litros ūdens atšķaida 15 – 20 gramus kālija monofosfāta. Ar šādu mēslojuma daudzumu pietiks vienam jaunam kokam. Pieaugušam kokam jau būs nepieciešami 20 litri maisījuma.
  • 10 litros ūdens izšķīdina 10 – 20 gramus kalcija nitrāta. Jaunai ābelei vajadzēs 5 litrus maisījuma, bet pieaugušai 10 – 15 litrus.

Kā mēslot ābeles vasarā ar organisko mēslojumu

Ziedēšanas laikā ābeles var laistīt ar tādu pašu mēslu uzlējumu, kā pirmajā mēslošanas reizē.
Derēs arī koksnes pelni. Pelnus izkaisa uz augsnes apļa zonā ap stumbru un tad iestrādā augsnē aptuveni 15 cm dziļu. Uz 1 m² būs nepieciešami 50 – 80 grami pelnu.

Ar ko mēslot ābeles sezonas noslēgumā pēc ražas novākšanas

Sezonai tuvojoties noslēgumam, slāpekļa mēslojums vairs nav vēlams, jo tas var veicināt jauno dzinumu veidošanos tieši pirms aukstuma atnākšanas. Šajā laikā ir ļoti nepieciešams fosfors un kālijs, jo tas palīdzēs ābelēm sagatavoties ziemas miera periodam.

Kā mēslot ābeles rudenī ar minerālmēsliem

Sezonas beigās ābeli var mēslo ar kālija monofosfāta šķīdumu. Šajā gadījumā maisījuma pagatavošanas veids un devas ir tādas pašas kā iepriekšējai mēslošanas reizē.

Tāpat var izmantot sausos minerālmēslus, ierušinot tos augsnē stumbra apļa zonā. Izvēlieties vienu no diviem variantiem. Norādītais daudzums paredzēts 1 m² zemes.

  • 30 grami kālija sulfāta;
  • 30 grami superfosfāta un 30 grami kālija sulfāta;
  • 30 grami kālija sāls un 50 grami superfosfāta.

Kā mēslot ābeles rudenī ar organisko mēslojumu

Šajā periodā var izmantot satrūdējušu mēslus, kompostu vai augšējo kūdru rēķinot, ka vienam kokam būs nepieciešami 30 – 50 litru mēslojuma. Jebkuru no šiem mēslojumiem vienmērīgi izkaisa ap ābeles stumbru un uzrok augsni līdz puslāpstas dziļumam.

Var arī iztikt bez uzrakšanas un vienkārši atstāt satrūdējušos mēslus, kompostu vai kūdru uz zemes. Šādā veidā šie produkti kalpos kā dabiska mulča. Tie pakāpeniski sadalīsies, apgādājot ābeli ar barības vielām un palīdzot saglabāt mitrumu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

two × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.