
Pirts un saunas apmeklējums ir sena tradīcija, kuru mūsdienās cilvēki arvien biežāk izmanto ne tikai relaksācijai, bet arī kā potenciālu palīgu svara samazināšanai. Tomēr, neskatoties uz to, ka pēc pirts apmeklējuma var būt acīmredzams svara zudums, ir svarīgi saprast, kas patiesībā notiek ar mūsu ķermeni karstajā vidē un vai šis svara zudums ir ilgtspējīgs. Šoreiz aplūkosim to, kā pirts ietekmē mūsu ķermeņa svaru, kādi procesi cilvēka organismā notiek paaugstinātas temperatūras ietekmē, un vai pirts apmeklējums var būt efektīvs instruments cīņā ar lieko svaru.
Vai pirts un sauna palīdz samazināt ķermeņa svaru
Pirts tiešām palīdz zaudēt svaru, turklāt tas notiek ļoti ātri. Kad jūs atrodaties pirts vai saunas karstajā gaisā, organisms nekavējoties sāk regulēt ķermeņa temperatūru un izdala sviedrus, lai atdzesētu ādu.
80 – 90°C grādu temperatūrā cilvēks stundas laikā zaudē no 0,6 līdz 1 kg sviedru. Precīzs daudzums ir atkarīgs no ķermeņa masas.
Kādā eksperimentā jauni vīrieši un sievietes ar dažādu ķermeņa uzbūvi pavadīja sausajā saunā 90°C temperatūrā divas reizes pa 10 minūtēm. Pētnieki izmērīja viņu svaru pirms un pēc saunas apmeklējuma, un izrādījās, ka cilvēki ar palielinātu ķermeņa masas indeksu(ĶMI) zaudēja aptuveni 1,2 – 1,3 kg, cilvēki ar normālu ĶMI – 0,7 – 0,8 kg, bet ar nepietiekamu ĶMI tikai 0,4 kg.
Šādi sanāk, ka saunā jūs varat zaudēt no 0,4 līdz 1,3 kg atkarībā no ķermeņa masas indeksa un dzimuma. Taču šāda svara zaudēšanas metode noderēs vienīgi tiem, kam nepieciešams nomest svaru ļoti ātri, piemēram, lai iekļautos svara kategorijā sacensībās
Kad cilvēki runā par svara zaudēšanu, viņi biežāk domā par ilgtermiņa izmaiņām, kas neizgaisīs, tiklīdz cilvēks padzersies vai paēdīs. Tas nozīmē, ka viņi vēlas atbrīvoties nevis no ķermeņa šķidruma, bet gan no taukiem. Tomēr no tiem tik vienkārši vaļā netikt
Vai pirts var veicināt tauku sadedzināšanu
Taukus var uztvert kā organisma noliktavu. Pat slaidam cilvēkam ar tauku daudzumu līdz 14% no kopējā svara šādā veidā tiek uzglabātas vairāk nekā 30 tūkstoši kilokaloriju. Šī enerģija tiek uzglabāta taukšūnās (adipocītos) un šķērssvītrotajā muskulatūrā triglicerīdu veidā(glicerīna molekulas savienojumā ar trim taukskābēm).
Kad organismam nepieciešama enerģija, sākas lipolīzes process – taukskābes atbrīvojas no glicerīna, nonāk asinīs un tiek transportētas uz strādājošajiem muskuļiem. Tur tās oksidējas un tiek izmantotas enerģijas ražošanai.
Šis sarežģītais bioķīmiskais process sastāv no daudziem posmiem, tomēr lai tas vispār sāktos, nepieciešami hormoni: adrenalīns un noradrenalīns, kas izdalās fiziskās aktivitātes laikā; kortizols rodas stresa rezultātā; glikagons un augšanas hormons tiek izdalīti, ja organismam pietrūkst glikozes.
Interesanti, ka saunas vai pirts apmeklējums arī paaugstina dažu hormonu līmeni, kas izraisa lipolīzi. Piemēram, augšanas hormona līmenis pieaug 2 – 5 reizes, bet noradrenalīna no 2 līdz 4 reizēm. Tas nozīmē, ka teorētiski sēdēšana karstā telpā tiešām var stimulēt triglicerīdu sadalīšanos.
Karstums palielina arī kaloriju patēriņu. Kāds eksperiments, kurā piedalījās 45 jauni vīrieši ar lieko svaru parādīja, ka uzturēšanās saunā 90° temperatūrā var paaugstināt enerģijas patēriņu.
Dalībnieki sēdēja pirtī četras reizes pa 10 minūtēm ar 5 minūšu pārtraukumiem starp sesijām. Pirmajā reizē viņi patērēja vidēji 73 kcal, otrajā – 93 kcal, trešajā – 114 kcal, bet ceturtajā pat 131 kcal. Tas nozīmē, ka pēdējā intervālā viņi sadedzināja tikpat daudz kaloriju, cik tiktu patērēts mierīgā skrējienā.
Tomēr pirms dodaties uz saunu, jāatzīmē, ka eksperimentā piedalījās tikai jauni vīrieši, kas nebija trenēti un nebija pieraduši pie saunas. Turklāt izlase bija neliela.
Sievietēm, vidēja un vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā arī trenētiem sportistiem vai regulāriem pirts apmeklētājiem enerģijas patēriņš var atšķirties. Jāņem arī vērā, ka organismam pierodot pie saunas, pulss samazināsies, un enerģijas patēriņš kritīsies.
Vai saunas apmeklējums pēc treniņa var paātrināt svara zaudēšanu
Gandrīz katrā mūsdienu sporta zālē ir pieejam sauna vai infrasarkano staru saunas kabīnes.
Cilvēki tās apmeklē dažādu iemeslu dēļ. Vieni vēlas atslābināt nogurušos muskuļus, novērst muskuļu sāpes un paātrināt atjaunošanos, bet citi sapņo ātrāk atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Un tas viss šķiet samērā saprātīgi.
Vēl kādā nelielā eksperimentā vienas grupas dalībnieki veica 50 minūšu kardio vingrinājumus trīs reizes nedēļā, bet otras grupas dalībnieki darīja to pašu un vēl pēc katra treniņa pavadīja 15 minūtes saunā. Pēc astoņām nedēļām tie, kas vienkārši trenējās, zaudēja vidēji 1,3 kg tauku, bet tie, kas papildus sēdēja saunā – 1,9 kg. Sanāk, ka sauna palīdzēja atbrīvoties no papildu 600 gramiem.
Starpība ir neliela. Gluži tāpat kā pētījuma izlase, jo tajā piedalījās tikai 47 cilvēki, kuru vecums bija ap 50 gadiem. Šie cilvēki bija ar zemu fiziskās sagatavotības līmeni un sirds asinsvadu slimību riska faktoriem. Tas savukārt nozīmē, ka, piemēram, jauniem un sportiskiem cilvēkiem rezultāts varētu būt savādāks.
Turklāt eksperimentā nebija grupas, kas ietu pirtī bez iepriekšējas fiziskās slodzes, tāpēc nevar pateikt, vai šāda pieeja palīdzēs atbrīvoties no taukiem.
Tomēr šķiet, ka pēc treniņa tiešām ir vērts kādu brīdi pavadīt saunā. Un ne tikai iespējamā tauku dedzināšanas efekta dēļ, bet gan tādēļ, ka siltums paātrina muskuļu atjaunošanos pēc kardio un spēka vingrinājumiem.
Kāds cits neliels eksperiments parādīja, ka pat infrasarkanā sauna ar zemu temperatūru ap 43°C var uzlabot pašsajūtu nākamajā dienā pēc smagas slodzes un nedaudz samazināt veiktspējas kritumu.
Tādējādi, ja jūsu sporta zālē ir pieejama sauna un jums patīk tur atpūsties pēc treniņa ziniet, ka pastāv iespēja, ka tas uzlabos jūsu pašsajūtu un rezultātus. Un varbūt pat nedaudz paātrinās svara zaudēšanu.
Tomēr noteikti nav vērts izmantot pirti, kā atsevišķu svara zaudēšanas veidu, nemainot uzturu un neveltot laiku fiziskām aktivitātēm, jo šādi jūs vienkārši velti izšķērdēsiet laiku.