Kā mēslot ķiplokus

Kā mēslot ķiplokus

Ķiploki ir populāra un daudzu dārznieku iecienīta kultūra. Tomēr lai iegūtu kvalitatīvu ražu, ir svarīga pareiza ķiploku mēslošana. Šajā rakstā stāstīsim par to, kā ķiploki ir jāmēslo, lai nodrošinātu optimālus augšanas apstākļus un iegūtu veselīgus un gardu ražu.

Kad ir jāmēslo ķiploki

Gan ziemas, gan vasaras ķiplokiem ir vajadzīgas tikai trīs mēslošanas. Jāņem gan vērā, ka ziemas un vasaras ķiplokiem atšķiras attīstības laiki un tādēļ mēslošanas brīdis ir jāizvēlas, vadoties pēc auga attīstības fāzes.
Pirmā mēslošana ir jāveic, tiklīdz kā parādās ķiploku dzinumi. Otrā aptuveni 2 – 4 nedēļas pēc pirmās, kad ķiplokiem parādās vismaz 5 – 6 lapas. Trešā un pēdējā mēslošana jāveic, kad sāk veidoties ķiploku galviņas, bet ne vēlāk kā vismaz mēnesi pirms plānotās ķiploku novākšanas.

Par ko ir jāatceras

Ja ķiploki paliek dzelteni un to galiņi sāk izkalst, negaidiet nākamo mēslošanas reizi, bet veiciet mēslošanu uzreiz. Šādi augs saņems tam nepieciešamās barības vielas un turpinās normāli attīstīties. Jūs varat lietot tikai minerālmēslus, tikai organisko mēslojumu vai katrā mēslošanas reizē izvēlēties citu mēslojumu. Galvenais nejaukt kopā organisko mēslojumu ar minerālmēsliem un nepārsniegt devas. Labāk lai augam barības vielu pietrūkst nekā kad tas tiek pārbarots.
Ķiplokiem nepatīk pārāk liels mitrums. Tādēļ ja izmantojat šķidru mēslojumu vispirms pārbaudiet augsni un, ja tā jau ir mitra, ķiploki pirms mēslošanas nav jālaista. Tāpat ķiploki nav jālaista arī pirms sausā mēslojuma iestrādes. Šajā gadījumā laistīšana būs vajadzīga pēc mēslošanas.
Pirms mēslošanas ir jāpārliecinās, ka augsne ir pietiekoši irdena, lai līdz augu saknēm varētu nonākt pietiekoši daudz skābekļa un barības vielu. Ja augsne ir pārāk cieta, tā ir jāuzirdina.
Mēslošanu labāk veikt agri no rīta vai vakarā. Mēslojums ir jālej starp rindām vai tieši uz saknēm cenšoties netrāpīt ķiploku lakstiem. Pretējā gadījumā mēslojums var augu apdedzināt.

Kā mēslot ķiplokus pēc uzdīgšanas

Ziemas ķiploki parasti sāk dīgt agrā pavasarī, kad ir nokusis sniegs un augsne sāk uzsilt. Savukārt vasaras ķiploki sāk dīgt aptuveni 1,5 – 2 nedēļas pēc iestādīšanas. Šajā brīdī ķiplokiem vajag slāpekli, lai tie varētu sākt ātrāk augt.

Kā mēslot ar minerālmēsliem

Varat izvēlēties kādu no šiem variantiem:

Uz katru kvadrātmetru stādījumu vajadzēs aptuveni 2, – 3 litrus mēslojuma šķīduma. Mēslojums ir jālej tieši zem auga cenšoties netrāpīt auga lapām un stiebram.

Jāpiebilst, ka veikalos ir pieejami arī speciāli mēslojumi, kas paredzēti tieši ķiplokiem.

Kā mēslot ar organisko mēslojumu

Šim mērķim labi derēs satrūdējuši kūtsmēsli un vistu mēsli.
Pagatavojiet kādu no šiem šķīdumiem:

  • 100 gramus satrūdējušu liellopu mēslu pārlej ar 500 ml ūdens. Nosedz ar vāku un liek siltā vietā uz divām nedēļām. Maisījums ir katru dienu jāsamaisa. Tad jauc ar ūdeni proporcijā 1: 10.
  • 100 grami granulētu vistu mēslu pārlej ar 3 litriem karsta ūdens. Visu kārtīgi samaisa un ļauj pilnībā atdzist. Tad pievieno ūdeni, lai kopējais apjoms sasniegtu 10 litrus.

Mēslojumu lej starp ķiploku rindām ar aprēķinu, ka uz katru kvadrātmetru būs vajadzīgi aptuveni 5 litri šķīduma.

Kā mēslot ķiplokus kad tiem ir 5 – 6 lapas

Šajā brīdī ķiplokiem sāk aktīvi veidoties galviņas un tiem ir vajadzīgs fosfors un kālijs.

Kā mēslot ar minerālmēsliem

Pagatavojiet kādu no šiem šķīdumiem:

  • 10 litros ūdens izšķīdina 20 grami kālija magnēzija.
  • 10 litros ūdens izšķīdina 2 ēdamkarotes nitroamofoskas vai nitrofoskas (NPK (S) 15-15-15).

Uz katru kvadrātmetru stādījumu vajadzēs aptuveni 4 litrus mēslojuma šķīduma. Mēslojums ir jālej tieši zem auga cenšoties netrāpīt auga lapām un stiebram.

Kā mēslot ar organisko mēslojumu

Visvienkāršākais un ekoloģiskākais variants būs koksnes pelni.
Tos var iestrādāt divos veidos:

  • Vienkārši izkaisīt ap ķiplokiem rēķinot, ka katram kvadrātmetram stādījumu būs vajadzīgi 50 grami pelnu, un aplaista ar siltu(ne karstu) ūdeni.
  • 100 gramus pelnu pārlej ar 3 litriem karsta ūdens un atstāj uz 24 stundām. Tad pievieno ūdeni, lai kopējais apjoms sanāk 10 litri un laista ķiplokus starp rindām. 1 m² stādījumu būs vajadzīgi 3 litri šķīduma.

Kā mēslot ķiplokus kad tiem nobriest galviņas

Šajā ķiploku attīstības fāzē tiem ir nepieciešams fosfors, lai galviņas izaugtu pietiekoši lielas.

Kā mēslot ar minerālmēsliem

Pagatavojiet kādu no šiem šķīdumiem:

  • 10 litros ūdens izšķīdina 2 ēdamkarotes superfosfāta.
  • 10 litros ūdens izšķīdina 15 gramus kālija monofosfāta, 15 gramus kālija sulfāta un 10 gramus superfosfāta.

Uz katru kvadrātmetru stādījumu vajadzēs aptuveni 4 litrus šķīduma. Mēslojums ir jālej tieši zem auga cenšoties netrāpīt auga lapām un stiebram.

Kā mēslot ar organisko mēslojumu

Šajā reizē ķiplokus var mēslot ar pelniem, gluži tāpat kā otrajā reizē vai izmantot kādu no šiem mēslojumiem:

  • 100 gramus svaiga rauga izšķīdina 3 litros silta ūdens un atstāj uz 24 stundām. Tad 250 ml šķīduma atšķaida 10 litros ūdens un laista ķiplokus ar aprēķinu, lai uz katru kvadrātmetru stādījumu tiktu 1 litrs šķīduma.
  • 200 ml biohumusa atšķaida 10 litros ūdens un laista ķiplokus. Uz katru kvadrātmetru būs vajadzīgi aptuveni 1,5 – 2 litri šķidruma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

4 × one =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.