Kā iztīrīt rūsas traipus no apģērba un citiem audumiem

Kā iztīrīt rūsas traipus no apģērba un citiem audumiem

Daudzi no mums ir saskārušies ar tādu nepatīkamu parādību, kā rūsas traipi uz mīļākā apģērba. Šie brūnie vai dzeltenbrūnie traipi ir ne tikai neglīti, bet var būt arī grūti iztīrāmi. Lai palīdzētu atrisināt šo problēmu, ir svarīgi zināt vismaz dažādus veidus, kā efektīvi iztīrīt rūsas traipus no apģērba. Šajā rakstā iepazīstināsim ar dažām vienkāršām, bet efektīvām metodēm, kas palīdzēs jums atbrīvoties no rūsas pēdām uz balta vai krāsaina auduma.

Kas ir jāņem vērā tīrot rūsas traipus

Jo ilgāk rūsas traips būs uz apģērba, jo grūtāk būs no tā tikt vaļā, un tādēļ cenšaties no šādiem traipiem atbrīvoties uzreiz kā tos pamanāt.
Nesteidzieties uzreiz ķerties pie hlora balinātājiem. Šādi balinātāji tikai izbalinās traipu, pēc sevis atstājot dzeltenas vai brūnas pēdas. Tāpat nevajadzētu izmantot dažādus santehnikas tīrīšanas līdzekļus. Iespējams, ka tie iztīrīs rūsu, bet vienlaikus var sabojāt arī audumu.
Noteikti izmantojiet gumijas cimdus, ja vēlaties izmantot traipu tīrītāju, skābes vai citus agresīvus līdzekļus.
Ja no rūsas ir cietušas dārgas drēbes vai maigi audumi labāk neriskēt, bet uzreiz atdot tos tīrīšanai ķīmiskajā tīrīšanai.

Kā iztīrīt rūsu no baltām drēbēm

Šos rūsas tīrīšanas līdzekļus var izmantot tikai baltiem audumiem. Šo līdzekļu iedarbība ir intensīvāka un tādēļ ja tie tiks izmantoti krāsainam apģērbam tas var novest pie krāsu izbalēšanas vai izsmērēšanas.

Rūsas traipu tīrīšanas ar citronskābi

Citronskābi sajauc ar ūdeni proporcijā 1 tējkarote uz 1 glāzi ūdens. Šķīdumu ielej emaljētā katliņā un un uzsilda līdz 50 – 60 grādiem. Vajadzīgs ir tieši emaljēts katliņš, jo ar metāla katliņu šķīdumam var veidoties ķīmiska reakcija.
Kad šķidrums ir uzsildīts tajā iemērc nosmērēto apģērbu un atstāj to iemērktu uz 15 – 20 minūtēm. Tad cītīgi izskalo aukstā ūdenī, kuram pievienoti pāris pilieni 10% amonjaka šķīduma un tad skalo parastā ūdenī. Traipiem būtu pilnībā jāpazūd.

Rūsas traipu tīrīšana ar etiķa esenci

Emaljētā katliņā ielej 250 ml ūdens un pievieno 30 ml aptuveni 2 ēdamkarotes) 70% etiķa esenci. Šķīdumu uzsilda līdz 65 grādiem un noņem no uguns. Šķidrumā iemērc rūsas skartās apģērba vietas un atstāj uz 5 minūtēm.
Tad pagatavo šķīdumu no 2 litriem istabas temperatūras ūdens un 1 ēdamkarotes 10% amonjaka šķīduma. Tas palīdzēs neitralizēt skābes iedarbību. Izskalo šajā šķīdumā apģērba gabalu un tad skalo kā parasti.

Rūsas traipu tīrīšana ar ūdeņraža peroksīdu

Izklājiet apģērba gabalu uz līdzenas virsmas. Zem rūsas skartās vietas paklājiet tīru, baltu audumu. Ņem vates disku, kuru samitrina 3 līdz 6 % ūdeņraža peroksīda šķīdumā un tad to pieliek rūsas traipam. Var iztikt arī bez vates diska, vienkārši uzlejot ūdeņraža pārskābi skartajai vietai. Lielākam efektam var uzkaisīt arī nedaudz pārtikas sodas.
Pagaida 30 – 60 minūtes, noskalo ūdeņraža pārskābes paliekas un tad mazgā apģērbu ar parastu mazgāšanas līdzekli.

Kā iztīrīt rūsas traipus no krāsaina auduma drēbēm

Tīrot krāsaina auduma apģērbu, nedrīkst izmantot līdzekļus ar balinošu efektu un kopumā ir jāievēro lielāka piesardzība. Par laimi ir līdzekļi, kas ir piemēroti ne tikai balta, bet arī krāsaina auduma tīrīšanai no rūsas traipiem.

Rūsas traipu tīrīšana ar citronu sulu

Izspiež sulu no viena citrona. Dāsni samitrina rūsas nosmērēto vietu un pārklāj ar uz pusēm salocītu marli. Ar karstu gludekli gludina skarto vietu 2 – 3 reizes kamēr citrona sula ir pilnībā izžuvusi. Gludinot ņemiet vērā auduma īpašības un neuzstādiet pārāk lielu temperatūru. Negludiniet audumus, kurus nevar gludināt.
Ja pēc gludināšanas rūsa nav pilnībā izgājusi, procedūru var atkārtot. Pēc tam mazgājiet apģērbu kā parasti.

Kā tīrīt rūsas traipus ar krītu un glicerīnu

Parastu baltu krītu saberž pulverī un sajauc ar glicerīnu proporcijā 1:1. Radušos pastu uzklāj uz ar rūsu nosmērēto vietu un viegli ieberž audumā. Tā atstāj uz 24 stundām un pēc tam mazgā kā parasti.

Rūsas traipu tīrīšanas ar sāli un etiķi

Sajauc 9% etiķi ar pārtikas sāli vienādās proporcijās. Rezultātā būtu jāsanāk biezai putriņa. Klāj līdzekli uz traipa viegli ieziežot audumā. Pēc 30 minūtēm skalo skarto vietu ar ūdeni. Ja rūsa vēl nav pilnībā izgājusi, procedūru vēlreiz atkārto. Pēc tam mazgā kā parasti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

8 − 5 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.