
Maijvaboļu kāpuri ir viens no izplatītākajiem dārzu un lauku kaitēkļiem, kas var nopietni apdraudēt augus, bojājot to saknes. Lai nodrošinātu veselīgu augšanu un bagātīgu ražu, svarīgi zināt efektīvas metodes šo kaitēkļu ierobežošanai. Šajā rakstā stāstīsim par galvenajiem veidiem, kā atbrīvoties no maijvaboļu kāpuriem dārzā.
Kā izskatās maijvaboļu kāpuri un kāpēc tie ir bīstami
Maijvaboļu pēcnācēji dzīvo zemē, tāpēc tos nav viegli pamanīt. Mātītes dēj olas augsnē apmēram 10 – 20 cm dziļumā, kur tie pavada 3 – 5 gadus, līdz kļūst par vabolēm. Pieaugušās maijvaboļu mātītes sāk dēt olas aptuveni vasaras sākumā un sezonas laikā to dara trīs līdz četras reizes, kopā atstājot augsnē aptuveni 60 – 80 olas.
Maijvaboļu kāpuriem raksturīga C veida forma, krēmīgi baltas krāsas ķermenis ar tumšāku apakšdaļu, brūnu galvu un gaiši brūnām kājām. To izmērs atkarīgs no vecuma un variē no 5 līdz 25 mm. Šie kaitēkļi labprāt mielojas ar dažādu augu sīpoliem un bumbuļiem, kā arī aktīvi barojas ar saknēm, bet tas var ievērojami novājināt vai pat nogalināt augus. Īpaši cieš jauni augi ar vāju sakņu sistēmu. Bieži no maijvaboļu kāpuriem cieš, piemēram, zemeņu un kāpostu stādi, kā arī kartupeļi un citi dārzeņi.

Kā atbrīvoties no maijvaboļu kāpuriem manuāli
Tas ir diezgan darbietilpīgs un ne pats efektīvākais veids, jo šādi neizdosies iznīcināt visus kāpurus. Tomēr šis ir bioloģiski nekaitīgs veids, turklāt tas neprasīs papildus izdevumus.
Procedūru ieteicams uzsākt pavasarī, kad augsne ir atkususi un sāk uzsilt. Šajā periodā kāpuri pēc ziemošanas lielākā dziļumā pārvietojas uz augsnes virskārtu. Jums ir tikai rūpīgi jāuzrok zeme aptuveni lāpstas dziļumā vai pat nedaudz dziļāk, to apgriežot un sadalot zemes pikučus. Paralēli ir jāsavāc arī izraktie kāpuri. Ja nepieciešams, vēlreiz sajauciet augsni. Visus atrastos kāpurus var izbarot vistām vai iznīcināt citā veidā.
Kā atbrīvoties no maijvaboļu kāpuriem ar mēslojuma palīdzību
Maijvaboļu kāpuri ir jutīgi pret slāpekli un nevēlas uzturēties augsnēs, kas bagātas ar šo mikroelementu. Šī iemesla dēļ nevajadzētu atstāt novārtā regulāru augu mēslošanu.
Dodiet priekšroku tieši slāpekļa mēslojumiem, piemēram, urīnvielai (karbamīdam) vai amonija nitrātam. Varat arī izvēlieties kompleksos mēslojumus ar palielinātu vajadzīgā elementa saturu. Deva un lietošanas veids atkarīgs no līdzekļa veida, ražotāja un katras konkrētās augu kultūras vajadzībām, tāpēc sekojiet instrukcijai.
Ja vēlaties varat aplaistīt augsni ar amonjaka spirta šķīdumu, kas arī satur slāpekli un tiek izmantots kā mēslojums. Tas ir pietiekoši ērts līdzeklis lielu platību, piemēram, mauriņa vai plašu dārzu apstrādei. Sajauciet 10 – 20 ml 10% amonjaka šķīduma ar 10 l ūdens un bagātīgi samitriniet augsni. Ērtākai lietošanai izmantojiet lejkannu ar izkliedējošo uzgali.
Jāatceras, ka slāpekļa mēslojumu visbiežāk iesaka lietot no agra pavasara līdz vasaras vidum. Tīrs slāpeklis ir izmantojams tikai sezonas sākumā. Vēlāka tā lietošana veicinās jauno dzinumu un lapu augšanu uz ražas apjoma rēķina. Turklāt daudzgadīgie augi pie pārāk vēlas mēslošanas ar slāpekli riskē sagaidīt aukstuma iestāšanos novājinātā stāvoklī.
Kā atbrīvoties no maijvaboļu kāpuriem ar speciāliem preparātiem
Šajā gadījumā būs jāizvēlas kāds no bioloģiskajiem līdzekļiem. Šie līdzekļi satur augsnes sēnes vai baktērijas, kas iekļūst kāpuru ķermenī un veicina to iznīkšanu. Jebkuru izvēlēto preparātu atšķaida atbilstoši instrukcijai un aplaista iepriekš samitrinātu augsni nepieciešamajās vietās. Nereti apstrādi iesaka veikt sausā sausā laikā un vakarā, lai šķīdums paspētu dziļāk iesūkties augsnē. Augsnei jābūt pietiekoši uzsilušai, un tādēļ pavasarī procedūru iesaka veikt, kad gaisa temperatūra sāk pārsniegt 16 grādus.
Kā tikt vaļā no maijvaboļu kāpuriem ar zaļmēslojumu (siderātiem)
Zaļmēslojums jeb siderāti ir augu kultūras, kas augšanas laikā uzlabo augsnes struktūru un auglību. Ja šos augus nopļauj un iestrādā augsnē, zeme kļūst vēl auglīgāka.
Cīņai ar maijvabolēm var palīdzēt baltās sinepes, jo to smarža atbaida maijvaboļu kāpurus. Siderātus var sēt visu sezonu, bet visefektīvāk tas būs rudenī, jo tad jau nākamā pavasarī no maijvaboļu kāpuriem augsnē nebūs ne miņas.