Kad ir jāmaina bremžu šķidrums

Kad ir jāmaina bremžu šķidrums


Bremžu šķidruma maiņa ir būtiska automašīnas uzturēšanas daļa, kas tieši ietekmē braukšanas drošību. Laika gaitā šķidrums var uzkrāt mitrumu un zaudēt savas īpašības, bet tas var izraisīt bremžu sistēmas darbības traucējumus. Šodien stāstam par to kad ir jāmaina bremžu šķidrums un skaidrojam citas ar to saistītas lietas.

Kas ir bremžu šķidrums?

Bremžu šķidrums ir sastāvs, kas aizpilda automašīnas hidraulisko sistēmu. Vadītājam nospiežot bremžu pedāli, aktivizējas bremžu cilindra virzulis. Virzulis spiež uz šķidrumu, kas pa kanāliem pārnes spēku uz bremžu mehānismiem, kuros izvirzās virzuļi, kas spiež uz bremžu klučiem, kuri savukārt spiež uz bremžu diskiem vai trumuļiem. Rodas berze, kuras ietekmes rezultātā automašīna palēninās vai apstājas. Kad vadītājs pedāli atlaiž, spiediens sistēmā pazeminās, un bremžu kluči no diskiem vai trumuļiem atkāpjas.

Ir ļoti svarīgi, lai bremžu šķidrums spētu darboties jebkuros apstākļos: tas nepārkarstu vai nesasaltu.

Vienkāršots bremžu sistēmas attēlojums:

Kādi ir bremžu šķidrumu veidi?

Katra bremžu sistēmas veidam ir savs piemērotākais šķidrums. Šī šķidrumi tiek veidoti uz dažādām bāzēm, un jāizvēlas ir tikai ražotāja ieteiktais šķidrums. Vajadzības gadījumā katra auto modeļa specifikāciju var atrast internetā.

  • Eļļas – spirta bāzes šķidrums: Veidots no rīcineļļas un butilspirta maisījuma. Novecojis bremžu šķidruma veids, kas mūsdienās vairs netiek izmantots. Drošs ādai un automašīnas krāsai, bet ātri pārkarst un kļūst biezs pie zemām temperatūrām.
  • Glikola šķidrums: Izgatavots no polietilēnglikoliem un bora skābes poliestera. Tas ir indīgs un prasa īpaši izturīgas gumijas šļūtenes. Tas arī atstāj pēdas, ja nokļūst uz automašīnas virsbūves krāsas. Šķidrums iztur līdz 250°C temperatūru, bet tikai tik ilgi kamēr ir jauns, jo tas uzsūc mitrumu no gaisa un tas samazina vārīšanās temperatūru līdz 150°C. Šis ir visbiežāk sastopamais bremžu šķidruma tips mūsdienu automašīnās.
  • Silikona šķidrums: Veidots uz silīcija organisko savienojumu bāzes. Tas sāk vārīties tikai pie 350°C un nesasalst līdz -100°C. Šis šķidrums neuzsūc mitrumu, tomēr arī neeļļo bremžu sistēmu. Silikona bremžu šķidrumi nav piemēroti automašīnām ar ABS. Tādas ir lielākā daļa mūsdienu automašīnu. Visbiežāk šāda veida šķidrumi ar papildus piedevām tiek izmantoti sporta automašīnās.

No dažādiem zīmoliem izvēlies to, kas iztur visaugstākās temperatūras. Dažādu bremžu šķidrumu tipu sajaukšana nav pieļaujama, jo tas var novest pie visas bremžu sistēmas bojājumiem.

Bremžu šķidrumi tiek klasificēti pēc DOT standarta. Piemēram, DOT3 ir glikola šķidrums, DOT4 — glikola šķidrums ar piedevām, bet DOT5 ir silikona šķidrums.

Kāpēc bremžu šķidrums ir jāmaina

Ja bremžu šķidrums netiek ilgstoši mainīts, tas sabiezē, un tā īpašības pasliktinās. Tas savukārt nozīmē, ka automašīna vajadzīgajā brīdī var neapstāties.

Tāpēc, piemēram, pēc lietotas automašīnas iegādes parasti tiek mainītas visas regulāri maināmās detaļas un tehniskie šķidrumi, tostarp arī bremžu šķidrums, jo nav zināms, kad iepriekšējais īpašnieks to ir darījis.

Jebkuram automobilim tehniskās apkopes reglamentā ir noteikts bremžu šķidruma maiņas periods. Vajadzības gadījumā šos dokumentus var atrast internetā.

Kad ir jāmaina bremžu šķidrums

Parasti bremžu šķidrums kalpo līdz trīs gadiem. Precīzs termiņš ir norādīts automašīnas lietošanas instrukcijā. Lietošanas ilgums ir atkarīgs no bremžu sistēmas veida, automašīnas izmantošanas apstākļiem un bremžu šķidruma klases.

Ja bremžu šķidruma līmenis ir nokritis, dažreiz pietiek, ja to vienkārši papildina. Ja automašīnā nav elektroniska sensora, bremžu šķidruma līmeņa pārbaude ir jāveic pašam, piemēram, brīdī, kad tiek papildināts logu mazgāšanas šķidrums. Bremžu šķidruma tvertne ir zem pārsega, un uz tās vāka ir attēlots simbolisks rats ar bremžu klučiem.

Bremžu šķidruma tvertne

Pilnīga bremžu šķidruma maiņa ir nepieciešama, ja:

  • Mašīna ir sākusi sliktāk bremzēt.
  • Šķidrums tvertnē ir piesārņots.
  • Ir bremžu šķidruma noplūde, kurai nepieciešams sistēmas remonts un šķidruma nomaiņa.
  • Tika veikts bremžu sistēmas remonts ar gaisa izvadīšanu no sistēmas.

Bremžu šķidruma aptuveno vecumu var mēģināt noteikt pēc tā krāsas. Jauns šķidrums ir dzidrs ar vieglu dzeltenīgu toni, vidēji vecs šķidrums piesātināti dzeltens, bet ļoti vecs būs brūns vai pat melns.

Šķidruma stāvokli var pārbaudīt ar speciālu testeri. To iegremdē tvertnē uz dažām sekundēm, un tad pēc indikatora lampiņām tiek nolasīts bremžu šķidruma vecums. Lietošanas instrukcija parasti nāk komplektā ar testeri.

Kā mainīt bremžu šķidrumu

Profesionāļi iesaka pašrocīgi mainīt bremžu šķidrumu tikai mašīnām bez ABS, jo pretējā gadījumā var tikt bojāti trauslie sensori.

Lai nomainītu bremžu šķidrumu, jums būs nepieciešams palīgs, domkrats, pacēlājs vai apskates bedre, šļirce, spainis vai cita tvertne vecajam šķidrumam, gumija šlauciņa un uzgriežņu atslēga riteņu noskrūvēšanai. Dzinējam ir jābūt noslāpētam un rokas bremzei ir jābūt neaktīvai.

Bremžu šķidruma maiņas soļi:

  1. Atveriet motora pārsegu un atskrūvējiet bremžu šķidruma tvertnes vāku.
  2. Izsūciet veco šķidrumu ar šļirci un pārlejiet to sagatavotajā spainī.
  3. Piepildiet tvertni ar jaunu auto specifikācijai atbilstošu bremžu šķidrumu.
  4. Paceliet automašīnu ar domkratu vai pacēlāju un noņemiet riteņus.
  5. Noņemiet vārsta vāciņu no aizmugurējā labā riteņa bremžu balstiem, un pēc tam no aizmugurējā kreisā, priekšējā labā un priekšējā kreisā.
  6. Piestipriniet gumija šļauciņu pie uzgaļa (uz bremžu trubiņas). Otru galu novietojiet traukā, kurā no sistēmas tiks novadīts vecais bremžu šķidrums. Šī procedūra būs jāveic secīgi ar katru riteni.
  7. Palūdziet palīgam nospiest bremžu pedāli, kamēr jūs atskrūvējat vārstu par pusi apgrieziena. Bremžu šķidrums sāks tecēt spainī.
  8. Palīgam ir jāturpina spiest pedāli līdz pazūd visi gaisa burbuļi un sāk iztecēt jaunais bremžu šķidrums.
  9. Aizveriet vārstu un atkārtojiet procesu katram ritenim.
  10. Pēc tam uzlieciet atpakaļ riteņus un nolaidiet automašīnu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

two × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.