Flīss ir populārs audums, kas bieži tiek izmantots sporta un brīvā laika apģērbam. Tas ir iecienīts, pateicoties tā siltumizolācijas īpašībām, viegluma un ātrajai žūšanai. Tomēr, lai flīsa apģērbs kalpotu ilgi un saglabātu savas labās īpašības, ir svarīgi zināt, kā to pareizi kopt. Šajā rakstā mēs apskatīsim galvenos principus, kas palīdzēs jums pareizi mazgāt un uzturēt flīsa apģērbu tā, lai tas labi izskatītos un saglabātu savas komfortu radošās īpašības.
Kas jāzina pirms flīsa mazgāšanas
Flīss ir mīksts un izturīgs sintētisks audums. Tas ir īpaši piemērots aukstam laikam, jo labi saglabā siltumu, novada mitrumu un ātri žūst. Lai flīsa apģērbs kalpotu pēc iespējas ilgāk, ir jāievēro daži vienkārši mazgāšanas un kopšanas noteikumi.
Pirms flīsa apģērba mazgāšanas vispirms ir jāizpēta etiķete. Uz tā esošās zīmes norādīs, kā audumu kopt. Lūk, daži visbiežāk sastopamie norādījumi:
- Mazgāt 30 – 40 grādu temperatūrā. Ja ūdens būs karstāks, apģērbs var sarauties.
- Izgriešanu veikt uz minimāliem apgriezieniem vai neizgriezt vispār.
- Žāvēt dabiski izkarot gaisā.
- Flīsa apģērbu negludina.
Ar ko var un nevar mazgāt flīsu
Flīsu mazgā ar delikātiem audumiem un bērnu apģērbam domātām mazgāšanas želejām, šķidrajām ziepēm, kā arī speciāliem flīsam paredzētiem līdzekļiem.
Flīsu nevajag mazgāt ar veļas pulveri. Šādi tas sliktāk izmazgāsies, bet tā sīkās daļiņas var sabojāt auduma struktūru. Tāpat neiesaka lietot arī balinātājus un mīkstinātājus. Šajos līdzekļos ir vairāk aktīvo vielu, kas var ietekmēt flīsa siltumizolācijas īpašības un elektrizēt audumu.
Kā mazgāt flīsu veļas mašīnā
Veļas mašīnai uzstāda režīmu delikātiem audumiem: vilnai, sintētikai vai zīdam. Var izmantot arī rokas režīmu bez izgriešanas. Mazgāšanas temperatūrai jābūt aptuveni 30 – 40 grādi. Ja etiķete atļauj izgriešanu, iestatiet minimālo izgriešanu, kuras apgriezienu skaits nav lielāks par 800 apgriezieniem. Pirms flīsa apģērba ievieto veļas mašīnā ir jāaizver visus rāvējslēdzējus, pogas un pats apģērbs ir jāizgriež uz kreiso pusi. Tas novērsīs pūku veidošanos.
Kā mazgāt flīsu ar rokām
Uz flīsa mazgāšanu ar rokām attiecas tie paši noteikumi, kā uz veļas mašīnu. Ūdenim jābūt aptuveni 30 – 40 grādus siltam. Pirms mazgāšanas flīsa apģērbu ieteicams iemērkt uz 20 – 30 minūtēm ūdenī ar mazgāšanas želejas piedevu. Izšķīdiniet želeju ūdenī un ievietojiet tajā flīsa apģērbu. Ja apģērbs būs ar traipiem, turpmākās mazgāšanas laikā traipi labāk izmazgāsies.
Flīsa izstrādājumi ir jāizgriež maigi, bez spēcīga spiediena, lai netiktu bojāts audums. Var iztikt arī pavisam bez izgriešanas. Var pakārt apģērbu virs vannas vai bļodas un ūdens notecēs pats.
Kā iztīrīt traipus no flīsa auduma
Iekaltušus traipus nevajag berzt. Labāk notraipīto vietu samitrināt ar siltu ūdeni (ne karstāku par 40 grādiem), ieziepēt ar saimniecības ziepēm un atstāt uz 30 minūtēm. Pēc tam apģērbu var mazgāt ar rokām vai veļas mašīnā delikātajā režīmā. Ja izvēlas otro variantu, audums vispirms ir jāizskalo.
Svaigu traipu vispirms nosusina ar salveti vai papīra dvieli, cenšoties neieberzt netīrumus auduma šķiedrās. Šādi netīrumi vieglāk noies un uz auduma nepaliks noberzumu. Tad veiciet tās pašas darbības, kā ar iekaltušiem traipiem.
Var izmantot arī veikalā nopērkamus flīsa traipu tīrīšanai paredzētus līdzekļus. Tā aktīvās vielas iedarbojas mazāk agresīvi nekā parastiem traipu tīrīšanas līdzekļiem. Tomēr joprojām vispirms labāk izmēģināt līdzekli uz neliela auduma gabaliņa. Tas samazina risku sabojāt apģērbu.
Kā pareizi žāvēt flīsa apģērbu
Flīsa apģērbu labāk nežāvēt veļas žāvētājā, bet gan izkārt un ļaut tam izžūt pašam. Tas mazinās apģērba saraušanās iespējamību. Pakariet apģērbu uz auklas vai speciāla mājas žāvētāja un tad iztaisnojiet. Flīsa apģērbu nevajag žāvēt uz radiatoriem vai citām sildošām ierīcēm, jo arī pārkarsēšanas gadījumā tas var sarauties.