Kas ir taurīns un kam tas ir vajadzīgs

Taurīns ir organisks ķīmisks savienojums, kas ir būtisks daudzu dzīvnieku ķermeņa funkciju veikšanai. Šī aminoskābe ir plaši zināma enerģijas dzērienu sastāvdaļa, taču tā loma organismā ir plašāka un svarīgāka.

Kas ir taurīns

Taurīns ir aminoskābe, kas ir atrodama dažādos cilvēka organisma audos. Daudz taurīna ir smadzenēs, sirdī un skeleta muskuļos.
Cilvēks šo vielu uzņem ar dzīvnieku izcelsmes pārtiku: gaļu, zivīm un piena produktiem. Pat zīdaiņi saņem taurīnu kopā ar mātes pienu un sausajiem maisījumiem. Tāpat taurīnu no citām aminoskābēm var ražot arī aknas.

Organismā taurīns veic vairākas svarīgas funkcijas:

  • Regulē šūnu daudzumu un saglabā to veselumu.
  • Mijiedarbojas ar žultsskābēm, veidojot žults sāļus, kas nepieciešami tauku sagremošanai un uzņemšanai.
  • Piedalās nervu šūnu signālu apmaiņā, ietekmē nervu sistēmas uzbudināmību.
  • Aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa, palīdzot cīnīties ar brīvajiem radikāļiem.

Taurīnu kopā ar kofeīnu bieži pievieno enerģijas dzērieniem. Taurīnu pievieno arī dažādām sporta piedevām, tauku dedzinātājiem, kā arī pārdod atsevišķi kā uztura bagātinātāju.

Kāpēc taurīns ir vērtīgs

Pastāv trīs ar taurīna lietošanu saistīti pētījumu virzieni.

Atbalsts sirdij un asinsvadiem

Zinātnieki uzskata, ka taurīns var ietekmēt asinsvadu tonusu un sirds elektrisko aktivitāti palīdzot tai labāk sarauties un aizsargājot to no oksidatīvā stresa un iekaisumiem.
Tāpat šī aminoskābe spēj ietekmēt asinsspiedienu, samazināt holesterīna līmeni un triglicerīdu līmeni.
Tiesa, šeit ir jāņem vērā, ka lielākā daļa novērojumu dalībnieku bija pacienti ar dažādām veselības problēmām.
Šādi sanāk, ka taurīns var būt vērtīgs cilvēkiem ar sirds slimībām, aknu slimībām un cilvēkiem ar metaboliskiem traucējumiem. Tomēr joprojām ir nepieciešami plašāki pētījumi.

Novecošanas profilakse

Cilvēkam novecojot, taurīna daudzums organismā samazinās. Ir zināmi pētījumi, kas parādīja, ka taurīns spēj pagarināt dzīvi tārpiem, pelēm un pērtiķiem. Kādā ar cilvēkiem veiktā pētījumā 55 – 70 gadus vecām sievietēm tika doti 1,5 grami taurīna 4 mēnešu garumā. Eksperimenta beigās dalībniecēm bija paaugstinājies taurīna un superoksīda dismutāzes līmenis. Superoksīda dismutāze ir oksīds, kas darbojas kā antioksidants. Pētnieki secināja, ka taurīna piedeva spēj samazināt oksidatīvo stresu, kas ir neizbēgams novecošanās procesā.

Uzlabo sporta rādītājus

Pētnieki izanalizēja vairākus pētījumus un nāca pie slēdziena, ka taurīns var mazināt nogurumu. 1 – 6 grami piedevas pirms fiziskām nodarbībām, kurās svarīga izturība spēj attālināt noguruma pienākšanas brīdi.
Tomēr pastāv arī citi pētījumi, kuros taurīns nav atstājis nekādu ietekmi uz sportistu nogurumu.
Tāpat ir veikti arī pētījumi, kuri liecina, ka taurīns var saīsināt atgūšanās laiku pēc lielām fiziskām slodzēm. Dažos pētījumos ātrāk atjaunojās spēka rādītāji, kas bija samazināti bojātu muskuļu audu dēļ.
No visa minētā izriet, ka taurīna lietošanas pirms lielām fiziskām slodzēm var attālināt nogurumu un nedaudz uzlabot rezultātus. Tāpat taurīns var būt noderīgs pēc lielām fiziskām slodzēm, lai samazinātu atkopšanās laiku.

Vai taurīns var kaitēt veselībai

Parasti 2 – 6 grami taurīna dienā nerada nekādas nevēlamas blakusparādības. Savukārt paaugstinātas taurīna devas var izraisīt gremošanas traucējumus un neiroloģiskus simptomus, piemēram, reiboni, trīci un galvassāpes.
Neskatoties uz taurīna salīdzinošo drošību to tomēr nevajadzētu lietot grūtniecības laikā, zīdaiņa zīdīšanas laikā, cilvēkiem kas cieš no bipolārajiem traucējumiem, epilepsijas, nieru darbības traucējumiem. Tāpat arī cilvēkiem kas lieto zāles augsta asinsspiedien ārstēšanai vai zāles, kas regulē sirds un nervu sistēmas darbību.

Vai ir vērts lietot taurīna pārtikas piedevas

Ja cilvēka uzturs ir pilnvērtīgs un regulāri tiek ēsta gaļa, zivis un piena produkti, dienā šāds cilvēks uzņem no 40 līdz 400 mg taurīna.
Savukārt cilvēki, kas nelieto dzīvnieku izcelsmes pārtiku, uzņem daudz mazāku taurīna daudzumu. Neskatoties uz to, vegānu asinīs un mātes pienā taurīna koncentrācija ir tikai nedaudz zemāka nekā visēdājiem. Joprojām nav īsti skaidrs, vai tas kaitē vai nekaitē. Un ja skaidrības nav, nav arī īsta iemesla lietot taurīnu papildus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

10 − seven =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.