Kad novākt ķiplokus un kā to darīt pareizi

Kad novākt ķiplokus un kā to darīt pareizi

Kad novākt ķiplokus

Ķiploku novākšanas laiks ir atkarīgs no ķiploku veida. Ziemas ķiplokus, kurus stāda rudenī novāc aptuveni no jūlija vidus līdz augusta sākumam. Savukārt vasaras ķiploki, kuru stāda pavasarī nogatavojas vēlāk un tādēļ tos vāc augustā vai pat septembra sākumā.
Šie gan ir tikai aptuvenie ķiploku novākšanas laiki un tos var ietekmēt laika apstākļi un klimata josla. Šī iemesla dēļ labāk orientēties pēc augu izskata.

Kās saprast, ka ķiploki ir gatavi novākšanai

Par ķiploku gatavību var pavēstīt tā sēklas. Ķiplokus var sākt novākt, kad tā galviņa ar sēklām pārsprāgst un kļūst redzamas sēklas. Tiesa, bieži šīs galviņas tiek norautas, lai iegūtu lielāku ķiploku ražu, turklāt vasaras ķiplokiem šādu galviņu nemaz nav.
Vēl kāda droša pazīme, kas vēsta par ķiploku gatavību novākšanai, ir tā masveida dzeltēšana un apakšējo lapu nokalšana.

Kā novākt ķiplokus

Ķiploki jāvāc sausā laikā. Ļoti vēlams lai nebūtu lijis arī vairākas dienas pirms ķiploku novākšanas, jo ir svarīgi lai augsne ir viegla un pēc iespējas mazāk līp pie ķiplokiem.
Noteikti nevajadzētu vienkārši raut ķiplokus ārā no zemes, bet izmantot dārza dakšu. Ja ķiplokus esat mulčējuši, vispirms novāciet mulčas kārtu. Tad atkāpieties aptuveni 10 – 15 cm no ķiploku rindas, ieduriet dakšas zemē un pie paceliet zemi kopā ar ķiplokiem. Tagad var uzmanīgi izvilkt ķiplokus turot tos aiz lakstiem.
Ar rokām notīriet no ķiplokiem zemi. Nav vērts censties zemi nopurināt dauzot ķiplokus vienu pret otru vai pret zemi, jo šādi ķiploki var tikt bojāti.
Ķiplokus izklāj vienā slānī turpat dobē un ļauj tiem 2 – 3 stundas nedaudz pakalst.
Tad ķiplokus izklāj vienā slānī labi vēdinātā vietā zem jumta. Šāda vieta varētu būt, piemēram, lapene, veranda vai šķūnītis. Ja vietas visu ķiploku izklāšanai uz zemes nepietiek, tos var arī sasiet buntītēs pa 10 – 15 gabaliem un pakārt ar galviņām uz leju.
Ķiploku žāvēšana aizņems no divām līdz četrām nedēļām. Kad laksti kļūst pilnīgi dzelteni un viegli lūstoši, ir pienācis laiks tos nogriezt. Laksti ir jānogriež tā lai pie ķiploka paliek 4 – 5 cm garš celmiņš. No ķiploka galviņas notīra arī atlikušo zemi un vislabāk to darīt ar rokām vai mīkstu birsti. Ķiploku saknes arī ir jāapgriež.

Ko darīt ar ķiplokiem pēc žāvēšanas

Rūpīgi pārskatiet savu ražu un lielākās galviņas atlieciet stādīšanai. Bojātās un mazākās galviņas izmantojiet pirmās, bet skaistās un stiprās ķiploku galviņas atstājiet glabāšanai.

Lasiet arī mūsu rakstu, kurā stāstam kā uzglabāt ķiplokus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

10 + nine =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.