Ko darīt, ja gadās apmaldīties mežā. Pašam vai kādam citam

Ko darīt, ja gadās apmaldīties mežā. Pašam vai kādam citam
Apmaldīties mežā ir vienkāršāk, nekā pirmajā brīdī šķiet. Pat labi zināmā mežā var gadīties apmaldīties, ja sanāk aizrauties ar sēņu vai ogu lasīšanu. Tikai pavisam neilgs brīdis un jūs varat attapties pilnīgi nepazīstamā vietā.

Ko darīt, ja esat apmaldījies mežā pats

Nomierināties

Tas var būt diezgan sarežģīti, un tomēr panika un uztraukums situāciju tikai pasliktinās. Savaldīt atraukumu var palīdzēt pāris dziļas ieelpas un izelpas. Cenšaties novirzīt uzmanību no saviem pārdzīvojumiem uz apkārtni un ieklausieties skaņās, jo tas var palīdzēt jums saklausīt ko tādu kas ļaus atrast ceļu atpakaļ. Padomājiet vai jūsu telefonā nav kāda lietotne, kas var noteikt jūsu atrašanās vietu un palīdzēt izkļūt no meža.

Zvaniet glābējiem

Zvaniet 112 un paziņojiet par savu situāciju. Uz šo numuru var piezvanīt bez naudas, ar nobloķētu telefonu, bez simkartes un pat bez jūsu operatora tīkla pārklājuma.
Tad izslēdziet telefonu(vai pārslēdziet lidmašīnas režīmā) un periodiski atkal ieslēdziet. Piemēram, ik pēc 10 – 15 minūtēm. Šādi jūs saglabāsiet akumulatora lādiņu un paliksiet sasniedzams.
Jūs varat piezvanīt arī kādam no saviem tuviniekiem, lai paziņotu, ka esat apmaldījies. Nav vērts zvanīt visiem pēc kārtas. Visticamāk ziņa par jūsu apmaldīšanos ātri izplatīsies un jums sāks zvanīt daudzi paziņas, bet tas var ātri nosēdināt jūsu telefona akumulatoru.

Kustieties

Noteikti noskaidrojiet, vai jūs drīkstat pārvietoties, ja jums ir izdevies sazvanīt glābšanas dienestus. Ja jums nav jāpaliek uz vietas, tad mēģiniet atrast kādu strautu, upi, izcirtumu, elektrības līniju vai dzelzceļu un virzieties pa to kamēr iziesiet pie cilvēkiem
Uzmanieties ar atrastajām takām, jo tās var būtu zvēru iestaigātas. Ja, ejot pa šādu taku, jums sejā un krūtīs sitās zari, nekavējoties to pametiet, lai nesatiktos ar bīstamiem dzīvniekiem.
Kustības laikā ziņojiet par sevi ar skaņas signāliem, sitot ar kārtīgu nūju pa kokiem. Šāds signāls ziņos par jūsu atrašanās vietu. Tāpat varat iezīmēt savu ceļu nolaužot zariņus, veicot iegriezumus kokos vai atstājot citas zīmes, kas palīdzēs glābējiem jūs atrast.

Ieklausieties

Laiku pa laikam apstājaties un ieklausieties apkārtnes skaņās. Reizēm glābēji var izmantot sirēnas vai citus skaņas signālus, lai tos sadzirdētu pazudušais. Parasti šādi signāli skan vairākas stundas ar nelielām pauzēm.
Turklāt pastāv iespēja, ka jūs sadzirdēsiet braucošas mašīnas, motorzāģi, suņu rejas, vilciena, traktora vai citas civilizācijas radītas skaņas.

Parūpējaties par nakšņošanu

Parūpējaties par pagaidu apmetni pirms iestājas tumsa. Šim mērķim noderēs koku zari un lapas. Vislabāk būtu apmesties pie strauta vai upes un pamēģināt iekurināt ugunskuru. Dūmi var palīdzēt jūs ātrāk atrast, un uguns jūs naktī sasildīs. Ja ugunskuru neizdodas iekurināt, sasildiet sevi ar dažādām fiziskām aktivitātēm. Piemēram, veiciet pietupienus vai palēkājat.

Ko nedrīkst darīt ja esat apmaldījušies

Ir daži drošības noteikumi kas ir jāievēro ja esat apmaldījies:

  • Neēdiet un nedzeriet neko ko neesat paņēmuši sev līdzi. Pat šķietami tīrā avotā var mist lērums baktēriju vai vīrusu, kas var izsaukt diareju, nelabumu, vemšanu un citas nepatīkamas problēmas. Cenšaties sadalīt savas rezerves tā lai tās pietiktu pēc iespējas ilgākam laikam.
  • Nedrīkst haotiski pārvietoties pa mežu. Cenšaties kustēties tikai tad ja esat pārliecināti, ka iznāksiet pie cilvēkiem, piemēram, ja redzat upi vai dzelzceļu. Citos gadījumos vispirms apdomājat kur iet un kāpēc iet. Īpaši, ja esat pārliecināts, ka jūsu pazušana tiks pamanīta.
  • Nekāpiet kokos. Jūs varat nokrist un iegūt nopietnu traumu. Turklāt jums visticamāk tāpat neizdosies uzkāpt pietiekoši augstu, lai spētu ieraudzīt ko noderīgu jūsu glābšanai
  • Nepretojaties miegam. Jums ir jāatpūšas, pat neskatoties uz stresu un jūsu situāciju. Tādēļ, ja esat atradis piemērotu vietu nakšņošanai, droši to arī izmantojat. Neaizmirstiet parūpēties par to lai glābēji var jūs pamanīt, piemēram, pakariet koka zarā cepuri, piesieniet pie zara lakatiņu vai atstājiet kādu citu zīmi kas piesaistīs glābēju uzmanību.

Ko darīt ja apmaldījies ir kāds cits

Ja jūsu ģimenes loceklis vai draugs nav atgriezies norunātajā laikā, viņa nav jau vairāk nekā 2 – 3 stundas un viņu nevar sazvanīt jūs droši varat zvanīt 112 un paziņot par situāciju
Nekādā gadījumā nedodieties viņu meklēt, jo arī jūs varat apmaldīties, un tad nebūs neviena kas paziņos par jūsu abu pazušanu.
Nav šaubu, ka gaidīšana var būt neizturama un tomēr vislabāk ir paļauties uz profesionāliem glābējiem.

Kā sagatavoties gājienam uz mežu

Paziņojiet tuviniekiem par saviem plāniem

Pastāstiet viņiem kur jūs iesiet, pa kādu maršrutu iesiet un cik ilgu laiku plānojat palikt mežā. Nebūs slikti, ja vienosieties regulāri sazvanīties, piemēram, ik pēc stundas. Nenovirzieties no plānotā maršruta kad esat mežā.

Uzvelciet kaut ko spilgtu

Nereti dodoties pārgājienos cilvēki mēdz izvēlēties drēbes kamuflāžas krāsojumā. Tomēr tā ir liela kļūda jo cilvēks šādā apģērbā saplūst ar apkārtējo vidi un glābēji var to nepamanīt pat no dažu metru attāluma.
Vislabāk izvēlēties sarkanas, dzeltenas vai baltas drēbes ar spilgtu zīmējumu un gaismu atstarojošiem elementiem. Ja nekā piemērota jūsu garderobē nav, paņemiet līdz spilgtu velobraucēju vesti ar gaismu atstarojošiem elementiem. Jums tā nav jāvelk uzreiz, bet tikai tad ja nejauši apmaldīsieties. Šādā vestē jūs būsiet daudz pamanāmāks.
Ja iespējams paņemiet līdzi arī siltākas drēbes, piemēram, džemperi vai jaku. Pat ja dienas ir karstas, naktīs kļūst krietni vēsāks, un jums var palikt auksti. Tāpat var noderēt arī ūdensnecaurlaidīga jaka, lai paglābtos no pēkšņa lietus.
Kājās labāk uzvilkt noslēgtus apavus, piemēram, gumijas zābakus vai augstas kedas. Tas palīdzēs aizsargāties arī no ērcēm.

Paņemiet visu nepieciešamo

Pat ja esat pārliecināts, ka neapmaldīsieties, ir vērts sagatavoties sliktākajam. Turklāt lielākā daļa no nepieciešamajām lietām nav īpaši smagas un neaizņem daudz vietas.
Lietas, kuras ir vērts paņemt līdz ejot uz mežu:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

9 − one =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.