Kāpēc pampst kājas

Kāpēc pampst kājas
Kāju pampšana ir nepatīkama un neestētiska problēma. Kaut arī kāju tūska var piemeklēt pilnīgi veselus cilvēkus, nereti kāju pampšana liecina arī par nopietnākām veselības problēmām. No kāju pampšanas nav pasargāti ne vīrieši, ne sievietes, tomēr visbiežāk no šīs problēmas cieš tieši topošās māmiņas. Piedāvājam dažus galvenos iemeslus, kāpēc pampst kājas.


Kāpēc veidojas tūska
Piepampumi un tūkumi savā būtībā ir nevietā uzkrājušies šķidrumi. Normālā situācijā mūsu ķermeņa mazākie kapilāri savāc visu vairs nevajadzīgo šķidrumu un aizgādā prom. Tomēr šo kapilāru darbību var ietekmēt vairāki faktori un, ja šīs sistēmas darbība tiek traucēta, ķermenī sāk uzkrāties šķidrums un veidojas pampums.

Kādi ir kāju pampšanas iemesli
Kājas var pampt arī pilnīgi veseliem cilvēkiem un tam ir šādi tīri fizioloģiski iemesli:

1. Kājas var piepampt pēc lielākas mielošanās ar sāļu ēdienu un pēc liela šķidruma daudzuma izdzeršanas.
2. Karstumā, kad cilvēka organismā aktivizējas dažādi pārkaršanas aizsardzības mehānismi. Viens no šādiem mehānismiem ir asinsvadu paplašināšanās, kā rezultātā tajos krītas spiediens, tiek traucēti mikrocirkulācijas procesi un audos uzkrājas šķidrums.
3. Kājas var pampt arī grūtniecības laikā. Šajā gadījumā kāju pampšanu izraisa topošās māmiņas ķermenī esošie hormoni, kas paplašina asinsvadus un aiztur organismā nātriju.
4. Kāju pampšanu var izraisīt arī ilgstoša stāvēšana un sēdēšana neērtā vai nepareizā pozā. Minēto darbību rezultātā vēnās paaugstinās spiediens un rezultātā tiek traucēta šķidruma aizvade.
5. Arī neērti apavi var izraisīt kāju piepampšanu. Un to droši vien būs pamanījušas daudzas augstpapēžu kurpju cienītājas.

Kāju pampšana var liecināt arī par vairākām nopietnām veselības problēmām:
1. Vēnu varikoze
2. Vēnu iekaisumi un tromboze
3. Sirds slimības
4. Nieru slimības
5. Ekstremitāšu limfostāze
6. Vairogdziedzera slimības
7. Cukura diabēts
8. Aknu ciroze
9. Gestoze jeb preeklampsija – smagi grūtniecības sarežģījumi

Kāju pampšanas simptomi
Pirmās pazīmes, kas liecina par kāju pampšanu, ir zeķu gumiju nospiedumi uz kājām un nekomfortabla sajūta iešanas laikā, apavos, kas agrāk likās pierasti un ērti. Vēlāk iepampums kļūst pamanāms arī vizuāli.
Kāju piepampums, kas parās dienas beigās, karstumā vai pēc sāļa ēdiena uzņemšanas nesniedzas augstāk par apakšstilbiem un pēc ilgstošas atrāšanās horizontālā stāvoklī parasti samazinās.
Pataloģisks kāju piepampums var parādīties jebkurā diennakts laikā un ne vienmēr no tā ir iespējams atbrīvoties ar parastajām metodēm.


Dažādām slimībām ir raksturīgas dažādas, šīm slimībām raksturīgas pazīmes:
1. Varikozes gadījumā abu kāju piepampums var nebūt simetrisks un pietūkumu var pavadīt sāpes un smagums kājās.
2. Trombozes gadījumā piepampst tikai slimības skartā kāja. Vienlaikus var parādīties sāpes, dedzinoša sajūta un apsārtums.
3. Sirds nepietiekamības gadījumā piepampst abas kājas. Uzspiežot uz pietūkuma, parādās bedrītes, kuras lēnām izzūd.
4. Nieru problēmu gadījumā pietūkums no sākuma parādās ap acīm. Slimībai progresējot sākt pampt arī kājas.
5. Vairogdziedzera problēmu gadījumos piepampums atšķiras ar savu elastību un, uzspiežot uz piepampuma, tajā neparādās nospiedumi.

Diagnozes uzstādīšanu gan vajadzētu atstāt ārstu ziņā un ja problēmas ar kāju pampšanu ir regulāras, noteikti vajadzētu doties pie sava ģimenes ārsta, lai tas izvērtē situāciju un nosūta pie atbilstošiem speciālistiem.

Piepampušu kāju ārstēšana
Pampumu ārstēšana galvenokārt notiek, veicot atbilstošu pamatslimības ārstēšanu. Lai cīnītos ar šķidrumu uzkrāšanās, tiek izmantoti dažādi urīndzenoši līdzekļi un līdzekļi, kas uzlabo mikrocirkulāciju audos.

Lai atvieglotu kāju stāvokli mājas apstākļos var izmantot šādas metodes:
1. Pēdu un apakšstilbu masāžu virzienā no lejas uz augšu.
2. Dažādi kāju vingrinājumi.
3. Vannot kājas jūras sālsūdenī.
4. Pagulēt vienlaikus nedaudz piepaceļot kājas.

Tautas medicīnā cīņā ar kāju pampumu tiek izmantoti līdzekļi no bērzu pumpuriem, kosas, plūškoka ogām, linsēklu novārījums un citi. Nāks par labu arī melnā rutka sula ar medu un parastie pētersīļi.
Kaut arī parasti tautas līdzekļi ir diezgan droši, grūtniecēm un cilvēkiem, kas cieš no sirds, nieru un citām slimībām pirms tautas līdzekļu izmantošanas vajadzētu pakonsultēties ar ārstu.


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

five × 5 =

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.