Kāpēc plaisā papēži? Neapšaubāmi galvenais papēžu plaisāšanas iemesls ir sausa āda. Papēžos nav tauku dziedzeru un tādēļ kājām ir nepieciešama papildus mitrināšana. Ja mitruma ir par maz, āda kļūst sausa un rupja un uz tās veidojas ādas sabiezējumi. Savukārt staigāšanas laikā rodas slodze, āda plīst un rodas plaisas.
Tālāk daži ādas plaisāšanu veicinoši faktori.
Tiek dzerts pārāk maz ūdens, un organisms atūdeņojas.
Cilvēks mazgājas pārāk karstā ūdeni. Ūdens noskalo ādas aizsargslānīti, āda kļūst sausa un sāk lobīties.
Ilgstoša atrašanās “uz kājām”.
Mazgāšanās ar cietām ziepēm, kuras stipri sausina ādu.
Kājas netiek mitrinātas ar krēmu vai speciālu eļļu.
Neērti apavi kas spiež vai berž.
Dzīvošana aukstā klimatā. Sausais ziemas gaiss un zemas temperatūras negatīvi ietekmē ādu.
Slimošana ar kādu no šīm slimībām:
- Diabēts – augsts cukura līmenis asinīs var ietekmēt sviedru dziedzeru darbību.
- Aptaukošanās – audzē slodzi uz kājām.
- Vitamīnu trūkums – organismam pietrūkst vitamīnu kas nepieciešami epidermas reģenerācijai.
- Ekzēma vai psoriāze – hroniskas saslimšanas kas rada
kairinājumu, sausina āda un veicina ādas plaisu rašanos. - Sēnīšu infekcija – sēnīšu infekcijas sausina ādu.
Kāpēc plaisā papēži: Kad būtu jāgriežas pie ārsta
Medicīniska palīdzība var būt nepieciešama, ja:
- Papēžu plaisas ir apsārtušas, sāp, niez vai asiņo. Parasti tas notiek, ja problēmai nav pievērsta pietiekoša uzmanība un tā ir ielaista.
- Ir sāpīgi stāvēt un iet.
- Jums ir diabēts, psoriāze, ekzēma, avitaminoze vai aptaukošanās. Šajos gadījumos mājas līdzekļi var uzlabot situāciju, bet problēma visticamāk pilnībā nepazudīs.
- Uz papēžiem vai kāju pirkstu nagiem ir parādījusies sēnīte. Šajā gadījumā mājas līdzekļi var nepalīdzēt vai pat kaitēt.
- Jūs cītīgi rūpējaties par savu ādu, bet nekas nepalīdz un papēži tik un tā plaisā.
Kāpēc plaisā papēži: Kā cīnīties ar papēžu plaisāšanu izmantojot mājas līdzekļus
Šīs metodes palīdzēs, ja papēžu ādas plaisāšana ir neliela, nav sāpīga un to nav izsaukušas iepriekš pieminētās slimības.
1. Noberziet atmirušās ādas šūnas
Nomazgājiet kājas siltā ūdenī un tad apstrādājiet kājas ar pumeku vai skrabi. Esiet uzmanīgi un necentieties atbrīvoties no sacietējušā slāņa. Tāpat nevajag mēģināt atbrīvoties no ādas sabiezinājumiem, jo no tā paliks tikai sliktāk.
Procedūra jāveic 1 – 2 reizes nedēļā. Vajadzības gadījumā var arī biežāk. Ja āda kļūst sārta vai iekaist, procedūras ir jāpārtrauc.
2. Kompreses vai maskas
Lai mīkstinātu un mitrinātu kāju ādu, var izmantot vairākus dabiskus līdzekļus.
- Kokosa eļļa
Kokosa eļļai piemīt antibakteriālas īpašības un tā palīdz saglabāt mitrumu.
Katru dienu ieziediet papēžu ādu ar eļļu, ļaujiet tai nedaudz iesūkties un tad uzvelciet zeķes. Turklāt vēlams to ir darīt pirms gulētiešanas un šādi atstāt eļļu uz visu nakti. - Šī sviests
Šī sviests satur vitamīnus A un E, taukskābes un antioksidantus. Pateicoties savam saturam, tas veicina dzīšanu un paātrina ādas reģenerāciju. Šī sviests ir jālieto tāpat kā kokosa eļļa. - Medus
Medum piemīt antibakteriālas īpašības un arī tas var palīdzēt cīnīties ar papēžu plaisāšanu.
Uzklājiet medu uz tīras ādas, iemasējiet to un tad nomazgājiet ar siltu ūdeni. Procedūra jāveic vismaz 2 – 3 nedēļā, bet var arī biežāk. - Banānu biezenis
Banānu biezenis mīkstina un baro ādu, un tam piemīt pretsēnīšu iedarbība.
Neilgi pirms gulētiešanas uzklājiet biezeni uz pēdām un atstājiet to uz 15 – 20 minūtēm. Procedūra jāatkārto 2 – 3 reizes nedēļā.
3. Ādas mitrināšana
Pēc maskas vai kompreses, kad āda kļūst nedaudz mīkstāka, uz kājām ir jāuzklāj mitrinošs kāju krēms. Krēms izveidos plānu aizsargkārtiņu, kas neļaus zaudēt mitrumu.
Par vienu no efektīvākajiem no salīdzinoši nedārgajiem līdzekļiem tiek uzskatīts vazelīns. Tas ir jāuzklāj uz tīras un sausas ādas un tad jāuzvelk zeķes un tā jāatstāj līdz pat rītam.
4. Nēsājiet kokvilnas zeķes
Kokvilnas zeķēs kājas labāk elpo un mazāk svīst. Turklāt tiek uzskatīts, ka kokvilnas zeķes labāk saglabā dabisko ādas mitrumu.
5. Aptiekas līdzekļi
Parasti tie ir krēmi vai gēli, kurus var nopirkt aptiekās un veikalos. Šādi līdzekļi noņems ādas atmirušās šūnas un mīkstinās ādu. Parasti šādi līdzekļi ir jālieto katru dienu no 1 līdz 3 reizēm dienā. Pirms šādu līdzekļu lietošanas labāk pakonsultēties ar ārstu vai vismaz aptiekāru.
Kā novērst papēžu plaisāšanu
Vienīgais veids, kā novērst papēžu plaisāšanu un tas ir regulāra kāju kopšana un, protams, arī sekošana savam veselības stāvoklim.
Zemāk daži padomi kā ikdienā kopt kājas.
- Lai laicīgi sāktu papēžu ārstēšanu un nepieļautu problēmas izplešanos, regulāri pārbaudiet vai papēži nav iekaisuši vai uz tiem nav iegriezumu un citu sāpīgu bojājumu.
- Mazgājiet kājas siltā ūdenī, bet ne pārāk ilgi, jo ilgstošas ūdens procedūras sausina ādu.
- Pēc mazgāšanās mitriniet ādu ar krēmu vai losjonu.
- Izvēlaties piemērota izmēra apavus. Apavi nedrīkst spiest vai berzt.
- Cenšaties mazāk nēsāt iešļūcenes un citus apavus ar atvērtu pēdu, jo šādi apavi neaizsargā no putekļiem, netīrumiem un UV starojuma.
- Nenēsājiet vienus un tos pašus apavus katru dienu un ļaujiet apaviem izvēdināties, jo mitra vide ir ideāla vide sēnīšu infekcijām.